Tanie bankowanie - poradnik dla oszczędnych

2020-09-14 6:09

Wybierając z głową produkty bankowe możesz sporo zaoszczędzić, a nawet zacząć zarabiać. Banki stają się coraz bardziej konkurencyjne dla klientów, warto więc korzystać z oferowanych przez nie promocji. Część banków płaci za założenie konta, karty kredytowej lub za korzystanie z usług. Inne oferują nagrody rzeczowe czy premie pieniężne za polecenie konta znajomym, zwracają część wydatków za zakupy albo oferują zniżki.

Konto za 0 zł

Darmowe konto bankowe znajdziesz obecnie w każdym banku, bo muszą one mieć w swojej ofercie tzw. podstawowy rachunek płatniczy. To standardowe konto, które może założyć sobie każdy, jest alternatywą dla płatnych kont. Banki nie mogą pobierać opłat za podstawowe czynności związane z prowadzeniem takiego rachunku, jednak wiąże się to z pewnymi ograniczeniami, np. nie można mieć innego konta czy wykonywać niektórych operacji finansowych. Za darmo są wpłaty na rachunek, przelewy bankowe, wypłaty z bankomatów, płatności kartą i płatności internetowe, zlecenia przelewów czy zlecenia stałe. Wielu osobom to w zupełności wystarczy.

RADA: Opłaty związane z obsługą konta nie muszą rujnować domowego budżetu. W bankach dostępne są konta, za które nie zapłacisz ani złotówki, ale najczęściej dopiero po spełnieniu określonych warunków, np. wpływu min. 1 tys. zł w miesiącu czy też wykonania chociaż jednej transakcji kartą.

Najtańsze konto, czyli jakie?

To niekoniecznie konto, które zapewnia bezpłatne prowadzenie rachunku i nie wiąże się z ponoszeniem opłat miesięcznych. Trzeba wziąć pod uwagę także fakt, czy będzie ono tanie w obsłudze. Jeśli bank oferuje konto za 0 zł, warto sprawdzić, czy nie pobiera miesięcznej opłaty za obsługę karty debetowej, czy nie każe sobie za nią płacić, czy przelewy i wypłaty ze wszystkich bankomatów są naprawdę darmowe albo czy nie żąda innych dodatkowych opłat.

RADA: Warto wybrać konto internetowe. Wówczas często nie ma opłat za prowadzenie rachunku, a przy odpowiedniej liczbie transakcji można korzystać z konta i karty za darmo.

Konto na miarę potrzeb

Warto wybrać konto, które spełni nasze oczekiwania i będzie dostosowane do indywidualnych potrzeb. Nie ma sensu wydawać pieniędzy na dodatkowe usługi, z których się później nie korzysta. Jeśli najczęściej płacisz bezgotówkowo, znajdź konto, za którego obsługę bank nie pobiera opłat i do którego masz darmową kartę. Jeśli częściej korzystasz z gotówki, zwróć uwagę na koszty wypłat z bankomatów. Wybierz takie, które umożliwia darmowe wypłaty z bankomatów każdej sieci. Jeśli często podróżujesz do innych krajów, sprawdź koszty wypłat za granicą, niektóre banki ich nie pobierają. 

RADA: Sprawdź, czy nie płacisz za niepotrzebne produkty finansowe, np. za konto lub usługi, z których nie korzystasz – po kilku latach może uzbierać się spora suma.

Śledź promocje i oszczędzaj

Bankowych promocji jest tak dużo, że przy odrobinie wysiłku może na nich zarobić każdy. Jedyny warunek to skrupulatne czytanie regulaminów, aby nie naciąć się na dodatkowe opłaty. Banki przyznają premie i nagrody za otwarcie konta czy założenie karty kredytowej. Jeśli właśnie szukasz jakiegoś produktu finansowego, np. konta oszczędnościowego lub najwyżej oprocentowanej lokaty, sprawdź, czy akurat nie ma promocji na ten produkt. Może uda ci się z niej skorzystać, a przy tym zyskać bonus.

UWAGA: Korzystanie z promocji bankowych to świetna okazja do oszczędzania i sposób na dodatkowy zarobek.

Rozsądnie z kartą kredytową

Karta kredytowa jest czasami niezbędna. Ułatwia rezerwacje w hotelach czy wypożyczanie samochodów. Wybierz taką kartę, z którą w łatwy sposób unikniesz opłaty za korzystanie z niej. Zadłużenie spłacaj w okresie bezodsetkowym (przeważnie 54-60 dni). I nigdy nie wypłacaj kredytówką pieniędzy z bankomatu, bo zapłacisz za tę przyjemność niemałą prowizję!

Oszczędzaj mimochodem

Banki oferują swoim klientom programy automatycznego oszczędzania na codziennych transakcjach. Polega to najczęściej na zaokrąglaniu w górę kwot wszystkich transakcji bezgotówkowych. Każdorazowo, gdy płacisz kartą płatniczą wydaną do konta, wysyłasz przelewy lub wypłacasz pieniądze z bankomatu, małe kwoty z nadwyżek trafiają na specjalnie do tego przeznaczony rachunek oszczędnościowy Taka metoda pozwala na systematyczne oszczędzanie, bez wysiłku i planowania wydatków.

Cashback i moneyback

Systematyczne korzystanie z programów cashback i moneyback niesie za sobą wymierne korzyści. Moneyback polega on na tym, że za regularne używanie karty płatniczej otrzymujesz bonus (np. bank zwraca 2 proc. wydanej kwoty albo proponuje zniżki na zakupy) i co miesiąc na twoje konto wpływa dodatkowa kwota. Cashback okazuje się bardzo przydatny, gdy potrzebujesz szybko gotówki, a w pobliżu nie ma bankomatu. Wtedy możesz wypłacić pieniądze np. w sklepie.

PAMIĘTAJ: Otwierając konto w banku możesz w pakiecie otrzymać ubezpieczenie na życie, bezpłatny pakiet assistance, pomoc fachowca, zniżkę na prąd czy kartę na zakup tańszego paliwa.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki