Trening amazonki

i

Autor: Shutterstock

Senior Dolnośląski. Trening amazonki

2015-06-26 4:00

W dzisiejszych czasach rak piersi nie musi oznaczać wyroku. Nawet jeśli w wyniku leczenia tracimy pierś i węzły chłonne, to dzięki rehabilitacji, ćwiczeniom i protezom uda nam się odzyskać sprawność i pewność siebie.

Piersi to atrybut kobiety. Ale nie jedyny. Oprócz nich mamy uśmiech, miękkie ruchy, błyszczące spojrzenie i urok osobisty. Nawet jeśli tracimy jeden z nich, to nie jest to powód do popadania w czarną rozpacz. Wręcz przeciwnie - w takiej sytuacji powinnyśmy jeszcze troskliwiej zająć się swoim zdrowiem, samopoczuciem i wyglądem.

Ważna rehabilitacja

Tuż po zabiegu mastektomii nasze ciało jest obolałe i zmęczone. Okres rekonwalescencji to czas powrotu do sił. Zaleca się wtedy oszczędny tryb życia i brak nadmiernego wysiłku fizycznego. Nie wolno nam dźwigać i musimy unikać "agresywnych" kosmetyków. Jednocześnie powinnyśmy od razu, nawet jeszcze w szpitalu, rozpocząć rehabilitację. Im wcześniej zaczniemy walczyć o naszą sprawność, tym lepsze będą efekty.

Trzy dni po zabiegu to moment, gdy możemy zacząć wykonywać pierwsze ćwiczenia (np. zaciskanie dłoni w pięść). Dzięki nim zwiększy się zakres ruchu i siła naszych rąk, nie będą powstawały obrzęki limfatyczne (mogą zdarzyć się po takim zabiegu), nie będziemy skrzywiać naszej sylwetki, a nasze ciało będzie po prostu silniejsze. Korzyści dla naszego samopoczucia i nastroju są nieocenione. O zestaw ćwiczeń i lekcję automasażu możemy poprosić w szpitalu albo udać się do fizjoterapeuty. Warto również zapisać się do klubu amazonek. Możemy tam brać udział w ćwiczeniach grupowych i uzyskać wiele cennych rad oraz wsparcie.

Żyć (z) pełną piersią

Amazonki dzielą się na dwie grupy. Na te, które po mastektomii w pełni akceptują zmiany, jakie zaszły w ich ciele, oraz te, które bardzo tęsknią za utraconą piersią. Bez względu na to, do której z grup się zaliczamy, już po zabiegu możemy zaopatrzyć się w protezę. Dzięki niej będziemy czuć się pewniej, ale też pomoże nam ona zachować prawidłową postawę.

Już po wyjściu ze szpitala zaopatrzmy się w lekką protezę z gąbki. Protezę silikonową najlepiej jest dobrać po około 6 tygodniach od operacji, gdy wygoi się już blizna pooperacyjna. Narodowy Fundusz Zdrowia raz na dwa lata refunduje każdej pacjentce zakup podstawowej protezy silikonowej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany