Wakacyjna apteczka

2010-07-03 4:00

Lato to najprzyjemniejsza pora roku. To teraz właśnie ładujemy nasze akumulatory. Jednak nawet w wakacje może nam się przydarzyć jakaś choroba czy kontuzja.

Z dala od domu o szybkie znalezienie antidotum na drobne dolegliwości może być bardzo trudno. Dlatego tak ważne jest to, żeby zabrać ze sobą na wakacje niewielką, ale dobrze zaopatrzoną apteczkę.

Przewidzieć wszystko

Apteczka to nieodłączny element bagażu podróżnego. Powinna ona zawierać leki podstawowe i leki specjalne, odpowiednio dobrane pod kątem kraju i miejsca, do którego się udajemy. Należy pamiętać, że każdy poważniejszy przypadek choroby czy to osoby dorosłej, czy dziecka powinien być zgłoszony lekarzowi w celu uniknięcia poważnych powikłań. Dlatego przed wyjazdem należy zanotować kilka adresów, gdzie będziemy mogli skorzystać z fachowej pomocy medycznej.

W każdej apteczce niezbędne są środki na dolegliwości żołądkowe. Biegunka podróżna może się zdarzyć nie tylko podczas wyjazdu do ciepłych krajów. Profilaktycznie powinniśmy stopniowo wprowadzać miejscową dietę i unikać jedzenia surowych produktów.

Kiedy już jednak zatrucie nam się zdarzy, niezastąpiony będzie węgiel leczniczy. W tym przypadku nie można sobie żałować. Dorośli powinni zażyć nawet dziesięć tabletek, dzieci do pięciu.

Na rany i stłuczenia

Kolejnym artykułem pierwszej potrzeby są środki opatrunkowe - kompresy jałowe, plastry z opatrunkiem, bandaż, woda utleniona, spirytus salicylowy, jodyna, a także środki na stłuczenia i skręcenia czy maści zmniejszające obrzęk.

Niezbędne są też leki przeciwbólowe. Nawet na wakacjach w ciepłym kraju może nas dopaść przeziębienie. Musimy więc zabrać leki na przeziębienie i przeciwgorączkowe oraz preparaty wzmacniające odporność. Warto zabrać coś do płukania bolącego gardła i tabletki do ssania.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, gdy wybieramy się do krajów tropikalnych.

Wyprawa w tropiki

Wtedy przed wyjazdem dobrze jest skonsultować się z lekarzem chorób zakaźnych. Udzieli on nam informacji na temat obowiązkowych i zalecanych szczepień oraz da praktyczne rady, jak bronić się przed miejscowymi chorobami. Do tego konieczny będzie zakup niezbędnych środków farmakologicznych. W przypadku wyprawy samochodowej w apteczce powinien się znaleźć: opatrunek gazowy, bandaż, elastyczna siatka opatrunkowa, plaster opatrunkowy, chusta trójkątna, maska do sztucznego oddychania, woda utleniona, rękawiczki lateksowe jednorazowe, agrafka, chusteczki nasączone alkoholem izopropylowym, nożyczki. Ponadto warto zadbać o to, by na wyposażeniu samochodu znalazł się młotek bezpieczeństwa do rozbijania szyby - z końcówką do przecinania pasów, a także kołnierz usztywniający na szyję i ostrzegawcza flara świetlna.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki