Wielkanoc: jak święta obchodzone są w innych krajach Europy?

2016-03-25 15:00

Każdy zna polskie tradycje i zwyczaje, które są istotne podczas wielkanocnych świąt - pieczenie ciast, święcenie koszyczków czy rezurekcja. Zastanawiałaś się jednak, jak wygląda Wielkanoc w Europie? Jak obchodzi się śmigus-dyngus w innych krajach? Znamy odpowiedzi na te pytania! Sprawdź, jak obchodzi się święta wielkanocne w Europie!

Wielkanoc to najważniejsze chrześcijańskie święto, obchodzone między 22 marca a 25 kwietnia. Z pewnością każdy zna podstawowe polskie tradycje i zwyczaje wielkanocne, ale jak wygląda Wielkanoc w innych państwach Europy? Czy różnice są znaczące? Niekoniecznie. W wielu krajach dniami wolnymi od pracy są tylko świąteczne niedziela i poniedziałek. W Czechach Wielkanoc kojarzy się głównie z pisankami, drewnianymi figurkami, kolędami czy... rózgami! Zamiast palm w Niedzielę Palmową święci się bazie, które służą później za rózgi podczas Lanego Poniedziałku. Chłopcy smagają dziewczyny po nogach, a w zamian dostają pisanki, wstążki lub coś do jedzenia. Śmigus-dyngus na Węgrzech wygląda zupełnie inaczej. Chłopcy oblewają dziewczyny perfumami, dostając za to jajka lub trochę pieniędzy. Na południu Włoch w świąteczny poniedziałek urządza się rodzinny piknik na świeżym powietrzu, podczas którego zjadane są pisanki. W krajach takich jak Hiszpania Wielkanoc to najbardziej uroczyste święto w roku, obchodzone z wielkim przepychem. Przed rozpoczęciem Wielkiego Tygodnia biją bębny na północy kraju. Przez ulice miast i wsi przechodzi mnóstwo procesji organizowanych przez lokalne bractwa. Podczas przemarszów członkowie bractw niosą ogromne platformy z figurami przedstawiającymi Madonnę czy Chrystusa. W Niedzielę Wielkanocną organizuje się rozmaite przedstawienia i pokazy taneczne.

W Grecji, Szwecji i Bułgarii istotnym kolorem świąt wielkanocnych jest czerwień. Jajka maluje się na czerwono, co jest symbolem nowego życia i dobrobytu. W Bułgarii panuje zwyczaj obrzucania się jajkami. W Niemczech i Austrii można spotkać się z tradycją Ostereiertitschen. Polega ona na uderzaniu ugotowanymi na twardo jajkami, aż jedno z nich pęknie. Wygrywa osoba, której jajko się zniszczy. W Finlandii zaś Wielkanoc jest świętem świeczek. Tego dnia całe miasta rozświetla blask tysiąca świec.

Zobacz też: Oryginalne ozdoby wielkanocne, które możesz zrobić sama!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE