Sałatka wiosenna

i

Autor: W. Brytania

WIOSENNE PRZEPISY: Przysmaki na wiele sposobów

2015-04-29 4:00

Rzodkiewki warto chrupać od wiosny do jesieni, nie tylko dla smaku, ale też dla zdrowia i urody. Dlaczego? Mają mnóstwo witamin i cennych minerałów, mało kalorii i... dodają wigoru w sypialni

Te pikantne warzywa najchętniej zjadamy na surowo, ale można je także zapiekać, gotować, dusić, a nawet. zrobić z nich wspaniały deser.

Rzodkiewki zawierają witaminy A, C, D i z grupy B oraz składniki mineralne, m.in. wapń, potas, siarkę, sód, fosfor, żelazo, magnez i cynk. Dzięki nim wzmacniają organizm i podnoszą odporność. Są idealne dla osób, które mają skłonność do przeziębień i grypy, nadciśnieniowców oraz wszystkich dbających o linię (siedem średnich sztuk to tylko 14 kcal). Świetnie regulują przemianę materii i poprawiają koncentrację i jakość myślenia. Poza tym rzodkiewki wzmacniają włosy i paznokcie i wpływają na ich wzrost. Są także silnym afrodyzjakiem.

PIKANTNY OMLET

Składniki:

- 2 jajka

- 2 łyżki mąki

- łyżka mleka

- rzodkiewki

- sól

- pieprz

-  zioła prowansalskie

Sposób przygotowania:

Jajka wbić do miski, dodać mleko, mąkę, wymieszać na gładką masę. Rzodkiewki pokroić w drobną kostkę dodać do masy jajecznej, przyprawić solą, pieprzem i ziołami, wymieszać. Smażyć na rozgrzanym oleju z dwóch storn jak naleśniki. Dobrze smakuje z ketchupem lub sosem czosnkowym.

KULECZKIW BUŁCE TARTEJ

Składniki:

- 2 pęczki rzodkiewek(porcja dla dwóch osób)

- masło

- bułka tarta

Sposób przygotowania:

Rzodkiewki obrać ze skórki, wrzucić do wrzącej osolonej wody i gotować ok. 5 minut. Podawać polane zrumienioną na maśle bułką tartą. Można podawać z sadzonym jajkiem lub jako dodatek do mięs, np. drobiu.

Deser z rzodkiewki

Składniki:

- 2 pęczki rzodkiewki

- 1 duże jabłko

- garść migdałów lub orzechów

- 1 łyżka miodu

- 300 ml gęstego jogurtu

- szczypta soli

Sposób przygotowania:

Umytą rzodkiewką pokroić w kostkę. Wrzucić na sito, lekko posolić, żeby szybciej puściła sok. Jabłko pokroić w kostkę, migdały posiekać, Jogurt wymieszać z miodem. Do miski wrzucić jabłko, migdały i odsączoną rzodkiewkę i wymieszać z jogurtem.

Sałatka wiosenna

Składniki:

- 2 puszki tuńczyka w oliwie

- sałata rzymska

- 2 pęczki rzodkiewek

- 6 czarnych oliwek

- 3 dymki

- 2 łyżki posiekanej natki

Sposób przygotowania:

Rzodkiewki pokrój w cienkie plasterki, dymkę posiekaj, oliwki pokrój w talarki, dodaj odsączonego z oliwy i rozdrobnionego tuńczyka. Wymieszaj, polej sosem. Przygotuj sos sałatkowy: wymieszaj trzepaczką sok cytrynowy z oliwą i solą. Przełóż do miski rzodkiewki, natkę, dymki i oliwki, dodaj dokładnie osączonego z oliwy i rozdrobnionego tuńczyka. Wymieszaj, polej sosem cytrynowym i jeszcze raz delikatnie wymieszaj. Na półmisku ułóż pokrojoną sałatę rzymską, a na niej sałatkę i od razu podawaj.

Mięso - mielone samodzielnie czy gotowe?

Mięso mielone wykorzystujemy do przygotowania kotletów, spaghetti, musaki czy burrito. Możemy je przepuścić przez maszynkę lub kupić gotowe. Produktów w sklepach jest wiele, ale słuszny wybór tylko jeden - mięso mielemy samodzielnie.

Mięso mielone dzielimy na: sprzedawane na wagę oraz paczkowane na tackach i zafoliowane. Często sklepy mają pozwolenie na mielenie mięsa na miejscu, wtedy na twoich oczach sprzedawca miele wybrany przez ciebie kawałek mięsa. To dobry wybór.

Gotowiec do przełknięcia

Jeśli zdecydujesz się na gotowe pakowane mięso mielone, wybierz takie, na którym jest napisane, z jakiej części tuszy zostało wyprodukowane. W składzie powinno mieć minimum 99 proc. mięsa i maksymalnie 1 proc. soli. Musi być świeżo pakowane i mieć wyraźnie podaną datę przydatności do spożycia.

Co jest w środku?

Im dłuższy skład produktu podany na etykiecie, tym gorzej świadczy to o jakości mięsa. Zagęstniki, woda, błonnik, ulepszacze smaku, aromaty, spulchniacze są dodawane do mięsa określanego jako garmażeryjne. Staraj się unikać takich wyrobów. Przeciętnie zawierają one od 70 do 90 proc. mięsa. Woda dodawana jest w celu uwodnienia mięsa mielonego, a błonnik i często dodawane białko roślinne powodują, że ma ono zdecydowanie większą objętość. Zdarza się, że producenci dodają do mięsa to, czego nie udało im się sprzedać w niezmielonej postaci.

Zabójczy garmaż

Koniecznie musisz więc czytać etykiety, bo nie zawsze w nazwie pojawia się określenie "garmażeryjne". Jeśli w składzie prócz mięsa znajduje się siedem innych pozycji, z pewnością jest to mięso garmażeryjne. Warto też sprawdzić na etykiecie zawartość tłuszczu i kolagenu w mięsie. Wiadomo, że im chudsze mięso, tym zdrowsze. Kolagen z kolei to białko pochodzące z tkanki łącznej, obecne np. w skórze i chrząstkach. Uważane jest za niepełnowartościowe. Im więcej kolagenu, tym jakość produktu jest mniejsza. Chude mięso mielone powinno zawierać nie więcej niż 7 proc. tłuszczu, a stosunek kolagenu do białka mięsa wynosić najwyżej 12 proc.

Jak wybrać mięso

Mięso mielone powinno być matowe i mieć bordową barwę w przypadku wołowiny i różowawą u pozostałych mięs, bez szarych plam oraz fragmentów żółtego tłuszczu. Mięso ułożone w kształcie "warkoczy", a nie papkowate - to też oznaka dobrej jakości. Jeśli mielona wieprzowina ma białoróżowy kolor, to znaczy, że zawiera dużo tłuszczu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki