Wrzesień w ogrodzie: Pielęgnacja roślin

2010-09-07 8:30

Wrzesień to miesiąc sadzenia i przesadzania roślin wieloletnich. To również czas porządków przed zimową porą. Jest co robić: we wrześniu strzyżemy żywopłoty, możemy posadzić drzewa albo krzewy, ale trzeba też usunąć chwasty i wykopać rośliny, które nie przetrwałyby zimy.

Drzewa i krzewy

Wrzesień to dobry czas na sadzenie drzew i krzewów. Po raz ostatni w tym sezonie strzyżemy żywopłoty formowane. Pamiętajmy, że zbyt późne przycinanie drzew i krzewów opóźnia ich przygotowanie się do zimy, co może skutkować przemarznięciem roślin. Do połowy września można jeszcze przesadzać i sadzić iglaki bez bryły korzeniowej. Późniejsze sadzenie może spowodować, że rośliny nie przyjmą się przed zimą.

Z krzewów róż powtarzających kwitnienie systematycznie usuwamy więdnące kwiaty – spowoduje to, że rośliny będą dłużej kwitły. Pędy odmian róż, które nie powtarzają kwitnienia można przyciąć i przygotować sadzonki pędowe.

Byliny, rośliny jednoroczne i dwuletnie

Podobnie jak w ubiegłych miesiącach, wyrywamy chwasty, spulchniamy glebę i podlewamy rośliny. Systematycznie obcinamy przekwitające kwiaty. Wyrywamy rośliny jednoroczne i dwuletnie, które przekwitły i przestały zdobić nasz ogród. Początek września to ostatnia chwila, aby posadzić rozsadę dwuletnich roślin ozdobnych, takich jak bratki, dziewanny, dzwonki ogrodowe, goździki brodate, laki, malwy, naparstnice, niezapominajki i stokrotki.

Patrz też: Jak wiosną rozmnożyć byliny

Przesadzamy i rozmnażamy przez podział byliny kwitnące wiosną i wczesnym latem, takie jak: barwinki, bergenie, bodziszki, dąbrówki, floksy, funkie, gęsiówki, goździki pierzaste, jastrunie, krwawniki, runianki, serduszniki okazałe, skalnice, tawułki, zawciągi, żagwiny, a także turzyce i zimozielone trawy: kosmatki – leśną i śnieżną.

Dzielimy kępy liliowców, po przekwitnięciu. Każdy fragment podzielonej rośliny powinien zawierać po kilka zdrowych pędów i własny system korzeniowy. Przed sadzeniem rany powstałe po dzieleniu warto posypać fungicydem. Sadzimy wrzosy pamiętając, że do dobrego rozwoju potrzebują kwaśnego podłoża.

Możemy zebrać nasiona roślin jednorocznych i dwuletnich – będziemy mieć własne nasiona na przyszły rok. Zbiory przeprowadzamy w słoneczny dzień, zrywając owocostany wyłącznie ze zdrowych egzemplarzy. Oczyszczone nasiona przechowujemy w suchym i przewiewnym miejscu, najlepiej w papierowych torebkach.

Rośliny cebulowe i bulwiaste

Wykopujemy te rośliny, które są wrażliwe na niską temperaturę i nie możemy pozostawić ich w ogrodzie na zimę. W drugiej połowie września, gdy liście są jeszcze zielone, wykopujemy mieczyki. Część nadziemną przycinamy pozostawiając 3–5 centymetrowe odcinki pędu. Bulwy suszymy, czyścimy z ziemi i oddzielamy małe bulwki przybyszowe. Przechowujemy w przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze 5–12°C.

Co 2–3 lata wykopujemy lilie. Po przesuszeniu i oczyszczeniu możemy od razu posadzić je w nowym miejscu w ogrodzie bądź przesypać trocinami i przechowywać w chłodnej piwnicy.
Pod koniec miesiąca wykopujemy accidantery, eukomisy, galtonie, ismeny i tygrysówki.

Po oczyszczeniu i wysuszeniu w przewiewnym miejscu, cebule i bulwy układamy w skrzynkach lub papierowych torbach i przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu. Po pierwszych przymrozkach należy wykopać dalie, begonie bulwiaste, pacioreczniki; karpy należy lekko osuszyć i oczyścić z resztek ziemi oraz liści, a pędy przyciąć na wysokości 10 cm.

We wrześniu sadzimy rośliny cebulowe zimujące w gruncie: tulipany, kamasje, kokorycze, narcyzy, obrazki, przebiśniegi, psizęby, pustynniki, puszkinie, szachownice, cebulice, hiacynty, iksje, iksjoliriony, kosaćce cebulowe, krokusy, ranniki, szczawiki, szafirki, śniedki, śnieżyce, zawilce, lilie.

Do sadzenia wybieramy cebule zdrowe, przed sadzeniem warto zaprawić je mocząc kilka minut w roztworze środka grzybobójczego. Cebule można sadzić w specjalnych koszyczkach (do nabycia w sklepach ogrodniczych), które zakopiemy w ziemi. Ochronią one cebule przed gryzoniami. Cebule sadzimy umieszczając je w glebie na głębokości równej trzykrotnej ich wysokości.

Czytaj więcej na

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki