Trik na pranie zasłon bez prasowania

i

Autor: Shutterstock

Czysty firany i zasłonki

Wsypuję 5 łyżek do wody i nastawiam pranie zasłon. Na święta mam idealnie wyprane zasłony. Czyste i pachnące. Sposób na pranie zasłon

2023-12-11 9:35

Jak uprać zasłony? Podczas domowych porządku często zdarza się, że zapominamy o praniu zasłon, a przecież one, podobnie jak firanki, zbierają wiele zabrudzeń. Na zasłonach osiada kurz, smog, dym papierosowy i inne zanieczyszczenia z powietrza. Zasłonki warto prać równie często, jak firanki. Podczas prania zasłon należy przestrzegać kilku zasad, które sprawią, że tkaniny się nie zniszczą. Ja od lat stosuję jeden trik na pranie zasłon. Sprawdza się on rewelacyjnie, a moje zasłonki zawsze są pachnące i czyste.

Jak prać zasłony w pralce? 

Decydując się na pranie zasłon w pralce musisz przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim pamiętaj, by nie prać zasłon z innymi rzeczami. Bęben pralki powinien być zapełniony jedynie ma 1/3 swojej obojętności. Dzięki temu detergent piorący wraz z wodą będą mogły swobodnie przepływać pomiędzy materiałem, a także zasłonki nie pogniotą się tak bardzo. Podobnie jak w przypadku firanek, nie susz zasłon w suszarce bębnowej. Uważaj także na wirowanie, zbyt wysokie obroty także mogą uszkodzić materiał.  W ten sposób możesz zniszczyć i pozaciągać materiał. Temperatura prania zasłon powinna być niska i wynosić około 30 stopni. Zbyt wysoka temperatury może doprowadzić do skurczenia się tkaniny. 

Zobacz także: Wlewam 2 szklanki i gotuję. Spalenizna z dna garnka rozpuszcza się w mgnieniu oka. Ten niezawodny trik zdradziła mi moja babcia. Sposób na przypalony garnek

Dodaję 5 łyżek do wody, namaczam zasłony i ustawiam program piorący. Moje zasłony zawsze są idealnie wyprane

Od lat piorę zasłony w ten sam sposób. Dzięki temu mam pewności, że będą one idealnie wyprane, a materiał się nie zniszczy. Do wanny wsypuję 5 łyżek płatków mydlanych. Możesz je kupić w sklepie, lub wykonać własnoręcznie ścierając klasyczne mydło w kostce. Do wanny wlewam letnią wodę i w taki przygotowanej mieszance namaczam zasłony. Zostawiam je na około 2/3 godziny. Po tym czasie przekładam je do pralki i ustawiam same płukanie. Zasłony wyjmuję z pralki czyste i pachnące. Od razu po praniu rozwieszam je na karniszach, dzięki temu wszelkiego rodzaju zagniecenia prostują się podczas schnięcia. Jeżeli na zasłonach jest więcej zagnieceń to prostuje je przy pomocy parownicy do ubrań. 

Sonda
Korzystasz z ekologicznych sposobów na porządki domowe?
Tańczące z promocjami 07.12.2023
Nasi Partnerzy polecają