Polskie Halloween. Czym był Dziady?

i

Autor: Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press/East News Polskie Halloween. Czym był Dziady?

Polskie Halloween. Czym były Dziady?

2021-10-18 16:42

W jakim celu obchodzono Dziady? Istotą tego święta była możliwość spotkania żywych ze zmarłymi. Aby uzyskać dobrobyt, płodność i urodzaj ludzie organizowali uczty. Liczyli, że pojawią się na nich dusze ich zmarłych przodków. W tradycyjnych Dziadach, opisywanych przez Mickiewicza ważną rolę pełniły potrawy i ogień. Zobacz na czym jeszcze polegało świętowanie polskiej wersji Halloween.

Podczas obrzędu Dziadów, uczestnicy mieli nawiązywać relacje z duszami przodków, które powracały do miejsc swojego zamieszkania. Zmarłych uważano za opiekunów urodzaju i płodności, dlatego też ludzie pragnęli zdobyć ich przychylność.

Daty

Dziady obchodzono w noc z 31. października na 1. listopada, ale nie tylko! Istniały jeszcze Dziady wiosenne, które celebrowano na początku maja.

Uczta

Polskie Halloween odbywało się w domach albo na cmentarzach. Przygotowywano ucztę, aby ugościć dusze odwiedzające świętujących. Podczas spożywania takiej uczty, celowo upuszczano kawałki potraw. Miał to być gest dzielenia się żywnością ze zmarłymi.

Rola ognia

Kolejnym z ważnych elementów świętowania Dziadów, był ogień. Miał on za zadanie rozświetlać drogę duszom, aby dotarły one do swoich bliskich. Po takich tradycjach naszych przodków, odziedziczyliśmy zapalanie zniczy na grobach bliskich.

Żebracy

W czasie Dziadów zapewniano posiłek lub dawano pieniądze żebrakom. Działo się tak dlatego, iż żebracy (nazywani wtedy też dziadami) uważani byli za łączników ze światem duchów. Ludzie zwracali się więc do nich z prośbą o modlitwy.

Tradycja świętowania Dziadów w Polsce zanikła, jednak wiele związanych z tym dniem czynności pozostaje dla nas rutynowymi, przy upamiętnianiu naszych zmarłych przodków.

Sonda
Czy obchodzisz w tym roku Halloween?
Kolorowy grób Mariana Zbieraka przypomina jego barwne prace

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki