Żałoba po rozstaniu. Jak zakończenie związku przeżywają mężczyźni?

2021-12-09 14:08
Zerwanie
Autor: Jupiterimages

Wydaje się, że osoby nieokazujące otwarcie emocji, mogą przeżywać je w bardzo małym stopniu. Okazuje się jednak, że tak nie jest. Otóż nawet mężczyźni, którzy sami wyrazili chęć na rozstanie z partnerką, przeżywają później psychiczne cierpienie. Zakończenie związku romantycznego jest dla każdego ogromną stratą i trudnym życiowym momentem. Aby przeżyć ten okres odpowiednio i móc ruszyć dalej w swoim życiu, każdy z nas powinien pozwolić sobie na odpowiednie przeżycie żałoby po takim związku.

Mężczyźni ze względu na uwarunkowania biologiczne, ale i kulturowe kształtowanie ich na tych „twardych i stąpających mocno po ziemi” – miewają problemy z emocjonalnym otwieraniem się. Kobietom o wiele łatwiej jest na bieżąco oczyszczać się ze wszelkich uczuć, poprzez rozmowę i spontaniczne reakcje emocjonalne. Dzięki temu ich psychika jest w stanie utrzymać równowagę w dłuższym okresie. Mężczyznom z kolei dużo trudniej przychodzi spontaniczne dzielenie się swoimi wewnętrznymi przeżyciami.

Ze względu na taką specyfikę radzenia sobie z emocjami, obie płcie różnią się także w przeżywaniu żałoby po zakończeniu związku. Po rozstaniu mężczyźni bardzo skupiają się na nieokazywaniu uczuć, nie chcą aby inni poznali, że prawdziwie cierpią. Swój czas poświęcają wtedy na sport, spotkania ze znajomymi czy imprezy. Jako uśmierzenie bólu służy im także wchodzenie w nowe (nawet przelotne) relacje.

Kiedy mężczyzna po rozstaniu przejdzie przez kilka faz, może rozpocząć etap „zdrowienia”. Niektórzy tłumią w sobie emocje do tego stopnia, że nie pozwalają sobie na prawidłowe przeżywanie żałoby po zakończeniu związku. Może to bardzo źle wpływać na ich kondycję psychiczną. Tłumienie bowiem silnych emocji wyraźnie negatywnie odbija się na stabilności psychicznej człowieka.

Tak więc mężczyzna po rozstaniu powinien pozwolić sobie na odczuwanie: szoku, zaprzeczenia/gniewu, pretensji. Następnie pojawia się w nim chęć negocjowania, po czym przychodzi faza „depresji”. Jeśli każdy z tych etapów faktycznie zostanie przeżyty i przepracowany, dochodzi do ostatniego – akceptacji. Wtedy mężczyzna jest prawdziwie gotowy na ruszenie dalej i podejmowanie ponownych prób ułożenia sobie życia uczuciowego.

Sonda
Jaki jest Twój status związku?
Na Wspólnej ZWIASTUN na grudzień. Beata zajdzie w ciążę z Emilem! Dagmara urodziła dziecko Przemka Smolnego