Artur Ważny nowym biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Kim jest?

Artur Ważny nowym biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Kim jest?
Autor: Konferencja Episkopatu Polski Dotychczas ks. Artur Ważny był ojcem duchownym kapłanów diecezji tarnowskiej.

Papież Franciszek zdecydował, że nowym biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej będzie ks. Artur Ważny i przydzielił mu stolicę tytularną Mazaca. Do tej pory ks. Ważny pełnił funkcję ojca duchownego kapłanów. Wcześniej był między innymi proboszczem parafii w Mościcach i dyrektorem diecezjalnego biura nowej ewangelizacji. Termin przyjęcia sakry przez biskupa-nominata nie jest jeszcze znany.

Nowy biskup w diecezji tarnowskiej

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio poinformował dzisiaj (12 grudnia), że papież Franciszek mianował ks. Artura Ważnego biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Mazaca. Po przyjęciu sakry (termin uroczystości jeszcze nie jest znany) biskup-nominat zostanie czwartym, obok: Wiesława Lechowicza, Stanisława Salaterskiego oraz Leszka Leszkiewicza biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Na jej czele od 2012 roku stoi bp Andrzej Jeż. Ks. Ważny był do tej pory ojcem duchownym kapłanów, a wcześniej między innymi proboszczem parafii w Mościcach i dyrektorem diecezjalnego biura nowej ewangelizacji.

Czytaj też: Biskup tarnowski Andrzej Jeż wszystkich zaskoczył! Chodzi o szopkę na Boże Narodzenie

Kim jest Artur Ważny?

Ks. Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach (obecna diecezja rzeszowska). W latach 1985-1991 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. W latach 1991-1995 pracował jako wikariusz w parafii Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. W latach 1995-1999 był wikariuszem parafii NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. Podjął też studia specjalistyczne na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w zakresie teologii pastoralnej. W 1998 r. został dyrektorem diecezjalnego biura duszpasterstwa młodzieżowego. W 1998 r. został duszpasterzem akademickim w Tarnowie, a w 2003 r. diecezjalnym duszpasterzem akademickim. W latach 2007-2014 był proboszczem parafii NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. W latach 2014-2019 był dyrektorem diecezjalnego biura nowej ewangelizacji. Od 2019 r. jest ojcem duchownym kapłanów diecezji tarnowskiej.

Czytaj też: Poważny problem diecezji tarnowskiej! To martwi biskupa

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce na swiecsie.se.pl. 

Skoczył na bungee i spadł z kilkunastu metrów!