Będzie nowa baza wojskowa w Małopolsce! Rada gminy sprzedała ziemię żołnierzom

2020-05-28 15:16 AT
Żołnierz
Autor: Rafał Kozanecki/cc0/pixabay Gmina sprzedała wojsku trzy działki o łącznej powierzchni prawie 27 hektarów

W liczącej około 1500 mieszkańców wsi Wojnarowa (gm. Korzenna) powstanie nowa baza wojskowa. Wczoraj (27 maja) radni wyrazili zgodę na sprzedaż gminnych nieruchomości żołnierzom. Łączna powierzchnia działek to prawie 27 hektarów, na których powstaną koszary dla około 800 osób. To powrót strzelców podhalańskich na Sądecczyznę.

Niemal równo rok temu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział powołanie nowego batalionu piechoty górskiej na Sądecczyźnie. Od tamtego momentu trwało poszukiwanie odpowiedniej lokalizacji dla koszar, które maja pomieścić około 800 żołnierzy. Ostatecznie padło na liczącą około 1500 mieszkańców wieś Wojnarowa (gm. Korzenna), leżącą 25 kilometrów od Nowego Sącza. 

Wczoraj (27 maja) radni gminy jednogłośnie wyrazili zgodę na sprzedaż armii trzech działek o powierzchni ok. 27 hektarów. Swoją bazę będzie tam miał 3. Batalion Strzelców Podhalańskich.

PRZECZYTAJ: Czy nadawałbyś się do pracy w wojsku? Rozwiąż TEN TEST!

Wojsko ma zainwestować w Wojnarowej kilkaset milionów złotych, a mieszkańcy gminy liczą na pracę i zarobek przy świadczeniu żołnierzom różnego rodzaju usług. Ukończenie inwestycji jest zaplanowane w 2026 roku. 

Będzie to powrót wojska na Sądecczyznę, po tym jak w 2006 roku zlikwidowano bazę w Miłkowej (gm. Korzenna). Z kolei strzelcy podhalańscy w dwudziestoleciu międzywojennym stacjonowali zarówno w Nowym Sączu, jak i w Tarnowie. 

PRZECZYTAJ: Masz taką grupę krwi? W Małopolsce właśnie zaczyna jej brakować!

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ!

Naćpany 17-latek rozbił się o płot!