Pogodowy kataklizm

Burzowa superkomórka w Małopolsce! Grad miał wielkość piłek tenisowych

2023-06-23 15:42

Gwałtowne załamanie pogody w Małopolsce! Po kilku upalnych dniach, w piątek, 23 czerwca przez region przetaczają się intensywne burze połączone z opadami gradu. Zjawisko przybrało groźną postać zwłaszcza w powiecie limanowskim. Tam kule gradowe miały wielkość zbliżoną do piłek tenisowych. Cała Małopolska jest objęta alertami pogodowymi IMGW.

Burzowa superkomórka w Małopolsce! Grad miał wielkość piłek tenisowych

Zgodnie z prognozami synoptyków po kilku upalnych dniach w Małopolsce doszło do załamania pogody. W piątek, 23 czerwca przez region przetaczają się gwałtowne burze. Błyskom i grzmotom towarzyszą silne podmuchy wiatru oraz opady deszczu i gradu. To ostatnie zjawisko szczególnie intensywny charakter przybrało w powiecie limanowskim i nowosądeckim. Kule gradowe miały tam średnicę zbliżoną do piłek tenisowych (4-5 cm). Na szczęście na ten moment nie ma sygnałów, by w wyniku burz ucierpieli ludzie.

Aktualnie gwałtowne burze przechodzą w pasie od Szczawnicy, przez Nowy Sącz po Gorlice. Burza znad Mszany Dolnej, która minęła nas od południa i przeszła koło Limanowej wygenerowała opady dużego gradu 4-5cm. Była to burza superkomórkowa, to o czym pisałem wczoraj (w burzach superkomórkowych możliwe opady dużego gradu). Kolejne burze notowane są w górach. Aktualnie nie ma widoków na tworzenie się nowej konwekcji w naszym rejonie, mamy duże zachmurzenie a warunki konwekcyjne znacząco się pogorszyły - czytamy na profilu FB Pogoda Żegocina (stan na 23 czerwca 2023 godz. 14.45).

W całej Małopolsce obowiązują alerty IMGW związane z burzami. W powiecie gorlickim, nowosądeckim oraz mieście Nowym Sączu mamy do czynienia z najwyższymi, czerwonymi ostrzeżeniami pogodowymi. W pozostałej części województwa obowiązują alerty drugiego stopnia (pomarańczowe).

Ogromna ulewa na Podkarpaciu
Sonda
Czy sprawdzasz regularnie ostrzeżenia IMGW?

Gdzie jest burza? Radar burz

Aktualną sytuację burzową można śledzić za pomocą radarów pogodowych. Sprawdź poniżej, gdzie aktualnie są burze.

Listen on Spreaker.