Chcą zbudować krematorium pod Tarnowem. Mieszkańcy są w szoku

2021-09-23 12:01
Chcą zbudować krematorium pod Tarnowem. Mieszkańcy są w szoku
Autor: Bastian C. Atzge/CC BY-SA 3.0/wikipedia Krematorium/zdjęcie ilustracyjne

Mieszkańcy podtarnowskiej wsi Nowe Żukowice (gm. Lisia Góra) są w szoku z powodu inwestycji planowanej w tej miejscowości. Jak informuje Radio Kraków, prywatna firma chce wybudować w Nowych Żukowicach krematorium służące do spopielania ludzkich zwłok. Mieszkańcy zapowiadają protesty w tej sprawie, są nawet gotowi do zablokowania autostrady.

Mieszkańcy podtarnowskich Nowych Żukowic (gm. Lisia Góra) są oburzeni i nie wyobrażają sobie funkcjonowania takiego obiektu w ich wsi. Jak informuje Radio Kraków, w tej miejscowości prywatna firma chce wybudować krematorium, w którym mają być spopielane ludzkie zwłoki. W Nowych Żukowicach wczoraj (22 września) odbyło się zebranie wiejskie, podczas którego mieszkańcy wyrazili stanowczy protest przeciwko planom budowy spopielarni zwłok. Według nich realizacja inwestycji doprowadzi do spadku wartości znajdujących się w okolicy nieruchomości, a dodatkowo krematorium może negatywnie oddziaływać na środowisko i wpływać na stan zdrowia ludzi. Ich stanowisko popiera wójt gminy Lisia Góra Arkadiusz Mikuła, zaznaczając jednocześnie, że urząd ma ograniczone możliwości prawne, by zablokować inwestycję. Mieszkańcy Nowych Żukowic zapowiadają dalsze protesty. Są nawet gotowi do zablokowania autostrady A4. Zupełnie inne stanowisko w tej sprawie prezentuje inwestor.

PRZECZYTAJ: Napad na bank w Bochni. 37-latek zatrzymany, miał przy sobie skradzione pieniądze [WIDEO]

W rozmowie z Radiem Kraków prezes spółki Omega Sp. z.o.o Małgorzata Mękal przyznaje, że rozumie obawy mieszkańców, choć uznaje je za nieuzasadnione. Zgodnie z jej zapowiedzią krematorium będzie zbudowane na terenie otoczonym przez drzewa, a dodatkowo zasłaniać je będzie dom pogrzebowy, co sprawi, że spopielarnia nie będzie widoczna z żadnej strony. Działalność krematorium ma też być neutralna dla środowiska i w żaden sposób nie wpływać na jego zanieczyszczenie. Małgorzata Mękal powołała się przy tym na przykład Krakowa, gdzie krematorium funkcjonuje w pobliżu osiedla domów jednorodzinnych. 

ZOBACZ: Słupiec. Martwy mężczyzna znaleziony w rowie. Policja zatrzymała 30-latkę

Sonda
Jakbyś zareagował/a na plany budowy krematorium w twojej miejscowości?
Napad na bank w Bochni. 37-latek zatrzymany, miał przy sobie skradzione pieniądze