Chciała pomóc córce, a straciła oszczędności życia. 78-latka bezwzględnie wykorzystana

2022-05-18 7:54
Chciała pomóc córce, a straciła oszczędności życia. 78-latka bezwzględnie wykorzystana
Autor: Małopolska Policja Oszukana seniorka straciła ponad 120 tysięcy złotych.

Seniorka z powiatu nowosądeckiego straciła oszczędności życia w wyniku działania oszustów. Kobieta odebrała telefon od swojej "córki", która poprosiła ją o przekazanie ogromnej sumy pieniędzy. Co prawda, 78-latka zwróciła uwagę na zmieniony głos "córki", jednak dała się przekonać, że jest to wynik choroby gardła. Pokrzywdzona zorientowała się w sytuacji dopiero, gdy zadzwoniła do niej prawdziwa córka.

Chciała pomóc córce, a straciła oszczędności życia. 78-latka bezwzględnie wykorzystana

W poniedziałek (16 maja) do 78-letniej mieszkanki powiatu nowosądeckiego zadzwoniła oszustka, podająca się za córkę kobiety. Co prawda, seniorka zwróciła uwagę na zmieniony głos rozmówczyni, jednak dała się przekonać, że jest to wynik choroby gardła. "Córka" poprosiła 78-latkę o przekazanie ogromnej sumy pieniędzy. Gotówka miała być rzekomo przeznaczona dla koleżanki z pracy, która ze względu na problemy w banku pilnie potrzebuje pieniędzy. Seniorka nieopatrznie postąpiła zgodnie z instrukcją oszustki i przekazała podstawionemu kurierowi 122 tysiące złotych. Oczywiście ślad po banknotach i oszustach, którzy je przywłaszczyli, szybko się urwał.

Małopolanka zorientowała się w sytuacja dopiero, gdy zadzwoniła do niej prawdziwa córka. Teraz policjanci prowadzą czynności mające na celu ustalenie i zatrzymanie sprawców tego przestępstwa. 

PRZECZYTAJ: Ford zderzył się z mercedesem i dachował w rowie. Kraksa na Sądecczyźnie [ZDJĘCIA]

Jak nie dać się oszukać?

  • W momencie, gdy ktoś podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta, pracownika banku itp. będzie żądał pieniędzy, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć taką rozmowę telefoniczną.
  • Nie działajmy w pośpiechu, dajmy sobie czas do namysłu. Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich (trzeba pamiętać o rozłączeniu (dokładnym odłożeniu słuchawki) lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego !). Zawsze potwierdzajmy taką „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście z osobą, za którą podaje się rozmówca - wystarczy wykonać jeden telefon, aby uchronić swoje oszczędności.
  • Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania. Nie podawajmy również haseł i loginów do bankowości mobilnej ani nie przelewajmy pieniędzy na niezweryfikowane konto bankowe.
  • Jeśli chcemy wyeliminować niechciane anonimowe połączenia można skorzystać z usługi oferowanej przez operatorów sieci telefonicznych i zablokować połączenia z numerów zastrzeżonych.
  • Gdy pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być próba oszustwa, koniecznie należy powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer 112.

ZOBACZ: Zgłobice: Młody mężczyzna chciał skoczyć z mostu do Dunajca. Desperatowi pomogli policjanci

Sonda
Znasz kogoś, kto stracił pieniądze na rzecz oszustów?
Dramat przed prokuraturą. Nie żyje kobieta, a napastnik podciął sobie nadgarstki