Święto Szałasów Tarnów

i

Autor: Lidia Jaźwińska

Czym jest Święto Szałasów? Pod tarnowską Bimą rozpoczęły się jego obchody [WIDEO]

2019-10-16 11:30

Tarnowianie chętnie brali udział w malowaniu namiotu zbudowanego pod Bimą z okazji Święta Szałasów. To element obchodów, które potrwają do 20 października. W tym czasie Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej codziennie zaprasza na wydarzenia związane z tradycją judaistyczną.

Święto Szałasów (inaczej Sukkot) upamiętnia ucieczkę Izraelitów z Egiptu oraz ich wędrówkę po pustyni do Ziemi Obiecanej. Jest to jedno z najradośniejszych świąt w tradycji judaistycznej. Obchody trwają przez siedem dni, a w tym czasie Żydzi mieszkają poza swoimi domami, na pamiątkę losu swoich przodków. Sukkot kończy się uroczystą procesją ze zwojami Tory. Wówczas nawet dzieci mają możliwość dotknięcia świętej Księgi, choć na co dzień nie mogą tego robić. 

W kolejnych dniach świętowania, będzie można między innymi: dowiedzieć się dlaczego Żydzi obchodzą Nowy Rok jesienią, poznać tradycje związane ze Świętem Szałasów i Jom Kippur, poznać alfabet hebrajski, czy skosztować przysmaków żydowskiej kuchni. W niedzielę pod Bimą wystąpi grupa muzyczna, która do Tarnowa przyjedzie z Białorusi.