Dzień Ziemi 2021. W Tarnowie powstaną zielone przystanki autobusowe. Znamy lokalizację

Dzień Ziemi 2021. W Tarnowie powstaną zielone przystanki autobusowe. Znamy lokalizację
Autor: UMT Tarnów Zielony przystanek autobusowy przy ulicy Zuchów w Tarnowie.

Dzień Ziemi 2021. W czwartek, 22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi, czyli akcja, której celem jest zwrócenie uwagi na działania ekologiczne, przeciwdziałające degradacji środowiska naturalnego oraz zapobiegające zmianom klimatycznym. Do akcji dołączyło wiele miast w Polsce. Również Tarnów stara się o stworzenie większej liczby zielonych przestrzeni. Jednym z proekologicznych pomysłów jest stworzenie zielonych przystanków autobusów, których integralnym elementem będą rośliny. Wiemy, gdzie mają powstać.

Dzień Ziemi 2021. W Tarnowie powstaną zielone przystanki autobusowe

W czwartek, 22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu na całym świecie organizuje się akcje uświadamiające wagę problemu, jakim jest degradacja środowiska naturalnego, zanieczyszczenie wody, powietrza, czy gleby oraz wpływ człowieka na zmiany klimatyczne. W akcjach związanych z Międzynarodowym Dniem Ziemie biorą udział liczne polskie miasta. Bardziej zielony i ekologiczny chce być również Tarnów. Pod górą św. Marcina miejski samorząd chce stworzyć kolejne zielone przystanki autobusowe, których integralną częścią będą rośliny. Wiaty, pod którymi pasażerowie czekają na pojazdy komunikacji zbiorowej mają być oszklone i zadaszone, zaś ich tylne ściany stanowić będą rośliny – krzewy lub pnącza. Miasto prowadzi konsultacje, które rośliny najlepiej będą się nadawały do umieszczenia ich na przystankach. W ubiegłym roku zielona wiata, obsadzona bluszczem pojawiła się już przy ulicy Zuchów w Tarnowie, trzy kolejne mają powstać przy alei Jana Pawła II jeszcze w tym roku. Ze względu na duży ruch samochodowy, al. Jana Pawła II jest jedną z najmocniej zanieczyszczanych spalinami tarnowskich arterii. Przypomnijmy, że innym pomysłem tarnowskiego samorządu na ubogacenie miejskiej przestrzeni zielenią jest postawienie parkletów. Takie obiekty małej architektury, zgodnie z planami magistratu mają stanąć na ulicy Wałowej.

PRZECZYTAJ: Koronawirus. Brazylijska mutacja wykryta pod Tarnowem? Ministerstwo Zdrowia zabrało głos

Czym jest Dzień Ziemi?

Dzień Ziemi, nazywany również Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi, Światowym Dniem Ziemi lub Międzynarodowym Dniem Ziemi to akcja, której celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem naszej planety. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell (ur. 1915), na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto. W 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku.

ZOBACZ: Tarnów. Siedziba urzędu miasta ZDEWASTOWANA. Ktoś namalował napis: "politycy to k****" [ZDJĘCIA]

Salony fryzjerskie i kosmetyczne znów będą mogły przyjmować klientów