Tarnów. Na Wałowej staną parklety. Ma być jak w San Francisco

i

Autor: Zorro2212/CC BY-SA 4.0/wikipedia Parklet

Tarnów. Na Wałowej staną parklety. Ma być jak w San Francisco

2021-01-26 9:26

Centrum Tarnowa ma się zazielenić. Urząd miasta chce, by na ulicy Wałowej stanęły parklety, czyli elementy małej architektury służące do odpoczynku i zapewniające kontakt z przyrodą. Na arterii pełniącej od lat 90. funkcję deptaku zostaną ustawione trzy parklety. Pomysł na urozmaicenie w ten sposób przestrzeni miejskiej powstał kilkanaście lat temu w San Francisco. Polskim prekursorem korzystania z parkletów jest Łódź.

W Tarnowie staną parklety

Pierwsze w Tarnowie parklety staną na ulicy Wałowej. Magistrat chce ustawić na deptaku trzy takie "meble miejskie", które będą wyposażone w miejsca do siedzenia, donice z drzewami lub kwiatami oraz kosze na śmieci. Koncepcja parkletów powstała w 2005 roku w San Francisco. Początkowo była to tylko jednodniowa inicjatywa aktywistów, jednak już pięć lat później w San Francisko ustawiono pierwszy stały parklet. W Polsce pierwszy parklet postawiono na ulicy Struga w Łodzi.

PRZECZYTAJ: W Tarnowie powstanie Winnica Miejska! Ponad 30 tysięcy krzewów winorośli na stoku przy Pałacu Sanguszków

- W Tarnowie mamy sporo zieleni: mamy blisko 170 hektarów miejskich terenów zielonych, 263,3 hektarów lasów i 160 hektarów ogrodów działkowych. Niemniej w ścisłym centrum miasta tej zieleni jest mniej i ten stan rzeczy chcemy sukcesywnie zmieniać, zaczynając już od wiosny. Służyć temu będzie cały kompleks działań - powiedział prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

SPRAWDŹ: Tarnów małym miastem? Jest większy niż dziesięć europejskich stolic! [GALERIA]

Jak informuje tarnowski magistrat, projekty parkletów na ulicy Wałowej do końca marca przygotuje firma ze Zgórska, która wygrała postępowanie przetargowe. Drugie postępowanie przetargowe – na opracowanie koncepcji rewitalizacji całego starego miasta – zostanie powtórzone. Ma wyłonić projektanta, którego zadaniem będzie zaproponowanie nowego wizerunku nie tylko ul. Wałowej, ale również Szerokiej, Bernardyńskiej, górnego odcinka Lwowskiej, placu Drzewnego i Kołłątaja, a także górnej części Dąbrowskiego oraz Kupieckiej, Wielkich Schodów i placu Ofiar Katynia. Koncepcja ma pokazać jak Wałowa powinna łączyć funkcje ulicy, deptaku oraz strefy spotkań, tak by – zachowując zabytkowy charakter – była miejscem integracji i wypoczynku. Zadaniem wykonawcy, oprócz kwestii technicznych i finansowych, będzie wskazanie miejsc dla terenów zielonych: krzewów, drzew, rabat kwiatowych – a także dla ogródków kawiarnianych, fontann, ławek czy też koszy na śmieci i stojaków rowerowych. Koncepcja ma również zawierać propozycje nowych nawierzchni oraz komponującego się z otoczeniem oświetlenia ulicznego. 

Sonda
Czy ulica Wałowa w Tarnowie powinna pozostać deptakiem?

ZOBACZ: Dąbrowa Tarnowska. NIEBEZPIECZNE znalezisko wykopane z ziemi. Interweniowali saperzy [ZDJĘCIA]

Tir zmiażdżył Marka i jego 10-letniego syna. Wypadek Strzelce Małe.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki