Dzisiaj Tarnowski Marsz Niepodległości! Ma być neutralny politycznie

2019-10-30 9:07
Marsz Niepodległości
Autor: Archiwum SE

Tradycyjnie 30 października ulicami Tarnowa przejdzie Marsz Niepodległości. Upamiętnia on fakt, że Gród Leliwitów był pierwszym polskim miastem, które wyrwało się spod władzy zaborców. Start wydarzenia o godz. 19.00 przy Bramie Seklerskiej.

Tarnowski Marsz Niepodległości odbędzie się po raz dziewiąty. Organizatorzy zapewniają, że ma on charakter manifestacji patriotycznej, a nie politycznej. Dlatego do udziału zaproszeni są wszyscy chętni, bez względu na posiadane przekonania. Trasa marszu przebiega od Bramy Seklerskiej przy Placu Sandora Petofiego, ulicą Krakowską, przez Plac Kazimierza, Rynek, ulicę Wałową i zakończy się przy Grobie Nieznanego Żołnierza. 

Tarnów wyróżnia się na tle innych polskich miast pod względem daty obchodów odzyskania niepodległości. Pod górą św. Marcina zakończenie władzy zaborców świętuje się nie 11 listopada, ale już 30 października. Wynika to z faktu, że właśnie tego dnia 1918 roku, burmistrz Tarnowa Tadeusz Tertil ogłosił poddanie miasta pod rozkazy rządu warszawskiego. Tym samym Tarnów stał się pierwszym polskim miastem uwolnionym spod władzy zaborczej.