Gigantyczny problem Tarnowa. Samorząd wyda majątek na prąd

i

Autor: blindguard/cc0/pixabay W 2023 roku zapewnienie dostaw prądu ma kosztować budżet Tarnowa 59 mln złotych.

Podwyżki cen prądu

Gigantyczny problem Tarnowa. Samorząd wyda majątek na dostawy prądu

2022-08-11 17:01

Podwyżka cen prądu wydrenuje kasę Tarnowa? Jak przekazał prezydent miasta Roman Ciepiela, lipcowe szacunki dotyczące kosztu dostaw prądu muszą zostać uaktualnione o około 10 milionów złotych. To oznacza, że w przyszłym roku samorząd wyda na dostawy prądu około 59 mln zł. W 2021 roku realizacja tej pozycji budżetu kosztowała 19 mln zł.

Podwyżka cen prądu. Gigantyczny problem Tarnowa

W lipcu Urząd Miasta Tarnowa szacował, że przyszłoroczne dostawy prądu będą kosztować samorząd około 49 milionów. Ze słów prezydenta miasta Romana Ciepieli wynika jednak, że te prognozy już są nieaktualne. Niestety będzie jeszcze drożej, niż się pierwotnie wydawało i to aż o 10 milionów złotych. W przyszłym roku zapewnienie dostaw prądu ma więc kosztować Tarnów 59 milionów złotych. To gigantyczna podwyżka, ponieważ jeszcze w 2021 roku na ten sam cel miasto wydało tylko 19 milionów złotych.

Roman Ciepiela zaapelował o stworzenie rekompensaty dla samorządów, który ponoszą coraz wyższe koszty działalności, a nie mają zapewnionych dodatkowych źródeł dochodu. Projekt ustawy, który miałby ulżyć samorządom, na prośbę Związku Miast Polskich przygotowuje senat. Projekt musiałby jednak zyskać też aprobatę posłów oraz prezydenta RP, który ma prawo weta w stosunku do ustaw uchwalanych przez parlament.

PRZECZYTAJ: Pieszy potrącony przez samochód zginął przez wyłączone lampy? W całej gminie nie działa oświetlenie

- Ceny prądu z dostawą w 2023 r. stale rosną. Nasze prognozy dla Tarnowa z lipca br. należy uaktualnić i dodać ok 10 mln zł, czyli możemy zapłacić w przyszłym roku nie 49, a 59 mln zł. Pytanie: skąd wziąć na to pieniądze jest jeszcze bardziej dramatyczne. Senat na wniosek Związku Miast Polskich przygotowuje ustawę zwiększającą dochody gmin. Projekt ustawy trafi do Sejmu, który obecnie ma przerwę wakacyjną. Czy posłowie zdążą zmienić prawo przed zimą? - napisał na FB prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Gigantyczny problem Tarnowa. Samorząd wyda majątek na dostawy prądu

i

Autor: Urząd Miasta Tarnowa W Tarnowie koszty dostaw prądu mają wzrosnąć o około 10 milionów złotych w stosunku do lipcowych szacunków urzędu miasta.
Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Katastrofa ekologiczna w Odrze. Kto truje ryby w rzece?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki