W Miechowie odsłonili rzeźbę... Kasztanki Piłsudskiego. Internauci nie mieli litości. Konik na biegunach

i

Autor: Materiały prasowe / Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego; Centralne Archiwum Wojskowe/domena publiczna/wikipedia W Miechowie odsłonili rzeźbę... Kasztanki Piłsudskiego. Internauci nie mieli litości. "Konik na biegunach"

Kontrowersje wokół rzeźby słynnego konia

W Miechowie odsłonili rzeźbę... Małej Kasztanki Piłsudskiego. Internauci nie mieli litości. "Konik na biegunach"

2022-08-10 13:19

W Miechowie odsłonięto rzeźbę... Kasztanki, czyli ulubionego konia marszałka Józefa Piłsudskiego. Wybór miejsca nie był przypadkowy, ponieważ klacz przyszła na świat w folwarku w Czaplach Małych (powiat miechowski). Sprawa wzbudziła jednak spore kontrowersje wśród internautów. Krytykują oni nie tylko sam pomysł upamiętniania konia, ale również wygląd rzeźby, a zwłaszcza jej rozmiar.

Rzeźba Kasztanki Piłsudskiego odsłonięta w Miechowie. Wybór miejsca nie był przypadkowy

W niedzielę, 7 sierpnia w Miechowie odsłonięto rzeźbę  „Małej Kasztanki”, czyli miniatury konia marszałka Józefa Piłsudskiego. Jak podkreślił Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, rzeźba ma przypominać, że słynny koń podarowany 108 lat temu marszałkowi Piłsudskiemu urodził się w pobliskich Czaplach Małych, a wychował w Czaplach Wielkich, czyli na terenie dzisiejszego powiatu miechowskiego. Klacz została podarowana przez córkę hrabiego Eustachego Romera - Marię i służyła przyszłemu marszałkowi Polski od początku szlaku bojowego I Brygady Legionów Polskich do swojej śmierci. Kasztanka padła w 1927 roku, a Józef Piłsudski mocno przeżył stratę ulubionego konia.   

Zdjęcia rzeźby Małej Kasztanki szybko obiegły sieć, a odsłonięta figura stała się przedmiotem kontrowersji. Internauci kwestionują sensowność upamiętniania zwierzęcia w formie pomnika oraz krytykują walory estetyczne monumentu.

PRZECZYTAJ: Przeżyli szok podczas rodzinnego spaceru. Padły strzały. Sprawę bada policja

Internauci kpią z rzeźby Kasztanki. "Konik na biegunach"

Nagranie z uroczystości odsłonięcia Małej Kasztanki w Miechowie udostępnił między innymi twitterowy profil programu "Szkło Kontaktowe". W komentarzach pod postem rozpętała się gorąca dyskusja. Użytkownicy mediów społecznościowych nie pozostawili suchej nitki na figurze upamiętniającej ulubionego konia marszałka Piłsudskiego.

- To jest koń na miarę naszych czasów… - napisał Rafał.

- Kasztanka byłaby w niezłym szoku, że tak wygląda - Barbara.

- To teraz jeszcze pomnik kota prezesa - Grzegorz.

- Jeszcze niech zrobią konia senatorem i już jesteśmy w domu - Henryk.

- A smok wawelski? - Tomasz.

- Niech do Janowa pojadą i zobacza co zniszczyli - Monika.

- Konik na biegunach - Zek Kok.

- Kasztanka dla Konusa - Piotr.

- Przecież to jest kucyk .Czy Kasztanka była takich rozmiarów? Jak już budowali ten pomnik ,to powinien konia przypominać, a nie kucyka zabawkę - Halina.

- Ile milionów za to g***o? - Daniel.

- Ten kucyk to podobizna sławetnej kasztanki? Ale cyrk - Kryśka.

- Mierz siły na zamiary..bo gdy sił zabraknie, zamiary skarleją i wynik przepadnie. Z dumy narodowej pozostanie dumka, a z kasztanki zostanie uzda i kawałek sznurka - Ela.

ZOBACZ: Prosiaczek porzucony w oknie życia Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. "Takiego gościa jeszcze nie mieliśmy"

Sonda
Czy podoba Ci się rzeźba Kasztanki Piłsudskiego?
Policyjny pościg za naćpanym motocyklistą