Krakowski biskup wbił szpilę Obajtkowi? Krzyż to nie symbol udanej fuzji podmiotów gospodarczych

i

Autor: Joanna Adamik/pdm owner/wikipedia, Szczecinianka00/CC BY-SA 4.0/wikipedia Biskup pomocniczy krakowski Damian Muskus (L) krytycznie odniósł się do mszy św. w intencji udanej fuzji Orlenu i Lotosu, w której wziął udział Daniel Obajtek (P).

Bp Muskus ostro o wykorzystywaniu krzyża

Krakowski biskup wbił szpilę Obajtkowi? "Krzyż to nie symbol udanej fuzji podmiotów gospodarczych"

2022-08-10 8:03

Biskup pomocniczy krakowski Damian Muskus zaprotestował przeciwko instrumentalnemu wykorzystywaniu krzyża. Odniósł się przy tym do mszy św. w intencji fuzji Orlenu i Lotosu, w której wziął udział Daniel Obajtek. - Krzyż jest najświętszym znakiem zbawienia, a nie symbolem udanej fuzji dwóch podmiotów gospodarczych. Krzyż jest najświętszym znakiem zbawienia - zrozumcie to wszyscy! - napisał na Facebooku bp Damian Muskus.

Bp Damian Muskus o wykorzystywaniu krzyża: "To najświętszy znak zbawienia, a nie symbol udanej fuzji podmiotów gospodarczych"

Na początku sierpnia w Gdańsku odbyła się msza święta w intencji fuzji dwóch spółek energetycznych: Orlenu i Lotosu, w której wziął udział między innymi Daniel Obajtek. Jak relacjonował "Super Express", uroczystość odbyła się w bazylice św. Brygidy i miała bardzo podniosły charakter. Symboliczne było także połączenie dwóch krzyży, które przed laty zostały pobłogosławione przez Jana Pawła II i w 2003 r. przewieziono je do Watykanu. Do sieci trafiły fotografie upamiętniające to wydarzenie, na których widać również wieniec ze wstęgą Orlenu. Zdjęcia z tej uroczystości znajdują się poniżej.

Takie wykorzystywanie symboli religijnych nie wszystkim hierarchom kościelnym przypadło do gustu. Do sytuacji odniósł się w mediach społecznościowych krakowski biskup pomocniczy Damian Muskus. Nawiązując do słów Jana Pawła II, bp Muskus wezwał, by bronić krzyża nie tylko przed próbami usuwania go z przestrzeni publicznej, ale także wówczas, gdy jest on instrumentalnie wykorzystywany do działań politycznych czy ekonomicznych. Bp Muskus do swojego wpisu dołączył również obraz pt. "Ukrzyżowanie" Anthony'ego van Dycka.

 PRZECZYTAJ: Kraków. Policyjny pościg za motocyklistą w centrum miasta. 25-latek uderzył w metalowe ogrodzenie

- W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus zachęca swoich uczniów do naśladowania Go w dźwiganiu krzyża. Wtedy jeszcze nie rozumieli oni nowego znaczenia tego znaku. Nie wiedzieli, że dzięki niemu ludzkość zrozumie, jak wielka i bezwarunkowa jest miłość Boga do człowieka, jak daleko można poświęcić się dla zbawienia ludzi, jak wielka jest cena zwycięstwa nad złem. I właśnie z tych racji całe pokolenia uczniów Jezusa otaczały czcią krzyż i reagowały stanowczo na wszelkie akty profanacji tego świętego znaku. Do takiej aktywności zachęcał św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Ojczyzny, gdy u stóp Giewontu apelował: „Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym”. Do tych wielkich i niezwykle ważnych słów należałoby dodać: brońcie krzyża, gdy podejmuje się próby usunięcia go z przestrzeni publicznej, ale także wówczas gdy ktoś zamierza go znieważyć lub instrumentalnie wykorzystać np. w polityce czy w ekonomii. Krzyż jest najświętszym znakiem zbawienia, a nie symbolem udanej fuzji dwóch podmiotów gospodarczych. Krzyż jest najświętszym znakiem zbawienia - zrozumcie to wszyscy! - napisał na Facebooku Damian Muskus, biskup pomocniczy krakowski.

Sonda
Czy połączenie Orlenu i Lotosu to dobry pomysł?
Matka zginęła na pielgrzymce, syn się powiesił
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE