Gorlice. Pracują w szpitalu na "śmieciówkach". Interwencja posłanki Lewicy

Gorlice. Pracują w szpitalu na śmieciówkach. Posłanka Lewicy interweniuje
Autor: Cor Gaasbeek/cc0/pixabay, Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 pl/wikipedia Daria Gosek-Popiołek zawiadomiła inspekcję pracy o możliwych nieprawidłowościach w gorlickim szpitalu.

Posłanka Lewicy Daria Gosek-Popiołek interweniowała w sprawie protestu personelu pomocniczego w gorlickim szpitalu. Wczoraj (1 marca) zatrudnieni przez firmę zewnętrzną pracownicy, zajmujący się między innymi utrzymywaniem porządku oraz wydawaniem posiłków pacjentom rozpoczęli strajk. Domagają się między innymi wyższych płac oraz zamiany "umów śmieciowych" na umowy o pracę. Daria Gosek-Popiołek zawiadomiła inspekcję pracy o możliwym naruszeniu praw pracowniczych.

Daria Gosek-Popiołek interweniuje w sprawie protestu w gorlickim szpitalu

Posłanka Lewicy Daria Gosek-Popiołek zaangażowała się w pomoc strajkującym członkom personelu pomocniczego szpitala w Gorlicach. Mimo, że pracują oni w placówce medycznej formalnie nie są jej pracownikami, lecz zatrudnia ich firma zewnętrzna. Pracownicy skarżyli się między innymi na brak możliwości uzyskania umów o pracę, potrącanie im z pensji wyjść do toalety i przerw na posiłek, czy nieprawidłowe rozliczanie nadliczbowych godzin pracy. Parlamentarzystka skierowała w tej sprawie pismo do starosty gorlickiego Marii Gubały. To właśnie powiat jest właścicielem szpitala w Gorlicach. Daria Gosek-Popiołek chce, by starostwo wyjaśniło sposób i kryteria wyboru podmiotów prowadzących Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach, a także sposób sprawowania nad nimi kontroli. Samorząd powiatowy ma również wyjaśnić, czy podejmował jakiekolwiek działania mające na celu wyeliminowanie nieprawidłowości i łamania praw pracowniczych. Kolejną instytucją, która otrzymała zawiadomienie o możliwych nieprawidłowościach w szpitalu w Gorlicach jest Okręgowy Inspektor Pracy w Krakowie. Zbada on, czy w tym przypadku nie doszło do naruszenia przepisów kodeksu pracy.

PRZECZYTAJ: PROTEST w szpitalu w Gorlicach. Odejdą od łóżek pacjentów?

- Nie po raz pierwszy widzimy patologię i łamanie praw pracowniczych w wykonaniu tzw. “firm zewnętrznych” zatrudniających osoby do pracy w szpitalach. W pełni popieram strajk w gorlickim szpitalu. Uważam że strajkujące osoby mają prawo do godnych warunków pracy i uczciwego wynagrodzenia. Liczę na to, że Starostwo oraz Okręgowy Inspektor Pracy przyjrzą się wnikliwie tej sprawie i podejmą odpowiednie kroki, by zapewnić pracownikom i pracowniczkom odpowiednie warunki pracy - powiedziała posłanka Daria Gosek-Popiołek.

ZOBACZ: Śmierć Polaka w Meksyku. Prokuratura zdradziła przyczynę śmierci. Zaskakujące ustalenia

Daria Gosek-Popiołek urodziła się w Sosnowcu, studia z teatrologii ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2016 roku przystąpiła do Partii Razem. W 2018 roku bezskutecznie ubiegała się o stanowisko prezydenta Krakowa oraz radnej stolicy województwa małopolskiego. W 2019 roku startując z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu krakowskim zdobyła mandat posłanki IX kadencji sejmu. Poparło ją 17 488 wyborców. Zasiada w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa niższej izby polskiego parlamentu.

Rodzinna miejscowość Polaka zamordowanego w Meksyku