IMGW ostrzega przed gęstymi mgłami! Warunki na drodze mogą być mocno utrudnione

2019-10-23 9:01 Adrian Teliszewski
mgła tarnów
Autor: Adrian Teliszewski

Dzisiejszy poranek w Małopolsce przywitał mieszkańców gęstymi mgłami. Widoczność na drogach została bardzo mocno ograniczona. Według synoptyków z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej warunki pogodowe poprawią się około godz. 10.00.

IMGW w związku z mgłami wydało ostrzeżenie I stopnia dla całej Małopolski. Co ono oznacza? Instytut tłumaczy to na swojej stronie internetowej:

Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zwłaszcza piesi i rowerzyści są zagrożeni w związku z występowaniem gęstej mgły. Widoczność na drodze może spadać nawet poniżej 200 metrów, dlatego policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności oraz korzystanie z elementów odblaskowych, które pozwalają kierowcom samochodów szybciej dostrzec innych uczestników ruchu.