Kampania 2020. Filia Kancelarii Prezydenta w Tarnowie? Tego chce Kosiniak-Kamysz!

2020-03-02 9:22 AT
Kampania 2020. Filia Kancelarii Prezydenta w Tarnowie? Tego chce Kosiniak-Kamysz!
Autor: Łukasz Gągulski/SUPER EXPRESS Władysław Kosiniak-Kamysz sprawuje mandat posła z okręgu tarnowskiego

Zaskakujący pomysł padł z ust kandydata na funkcję głowy państwa Władysława Kosiniaka-Kamysza. Zaproponował on, by w każdym z 49 byłych miast wojewódzkich utworzyć filię Kancelarii Prezydenta RP. Miałyby one zajmować się przyjmowaniem skarg od mieszkańców. Taka instytucja powstałaby również w Tarnowie, skąd prezes PSL-u został wybrany na posła.

Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej w Lublinie zgłosił pomysł utworzenia filii Kancelarii Prezydenta RP w każdym z 49 miast, które pełniły lub pełnią nadal funkcję stolicy województwa. Według słów prezesa PSL-u, taki gest dowartościowałby mniejsze ośrodki, które w wyniku reformy administracyjnej straciły swój prestiż.

Nowoutworzone instytucje pełniłyby rolę pośredników pomiędzy mieszkańcami, a Kancelarią Prezydenta RP w Warszawie. Zajmowałyby się między innymi przyjmowaniem skarg i próśb o interwencję od potrzebujących takiej pomocy.

Władysław Kosiniak-Kamysz drugą kadencję sprawuje mandat posła z okręgu tarnowskiego. Po raz pierwszy zasiadł w ławach warszawskiego gmachu przy ulicy Wiejskiej po poprzednich wyborach parlamentarnych. Poparło go wówczas 12 171 głosujących. Swój wynik znacznie poprawił w 2019 roku, gdy zdobył zaufanie 33 784 wyborców, co było drugim wynikiem w okręgu tarnowskim.

W latach 2011-15 Władysław Kosiniak-Kamysz pełnił funkcję ministra pracy i polityki społecznej. Od 7 listopada 2015 roku stoi na czele Polskiego Stronnictwa Ludowego, natomiast w grudniu 2019 roku zadeklarował, że będzie się ubiegał o urząd prezydenta RP.