Piękno przyrody

Kasztany zakwitły w połowie kwietnia. Pogodowe szaleństwo! Trzeba będzie przekładać matury?

2024-04-21 5:12

Kwitnące kasztanowce to symbol egzaminów maturalnych. Tymczasem w tym roku drzewa zakwitły już połowie kwietnia, choć matury rozpoczynają się dopiero 7 maja. Powód szybszej wegetacji roślin jest oczywisty. Wiosna do Małopolski dotarła wyjątkowo wcześnie. Pod koniec marca odnotowano nawet rekordy ciepła.

Kasztanowce zakwitły w połowie kwietnia. Wytrzymają do matur?

Kwitnące kasztanowce to symbol wiosny i zbliżających się matur. Tymczasem w tym roku w Małopolsce drzewa zakwitły na długo przez rozpoczęciem egzaminów dojrzałości. Pierwsze kwiaty na kasztanowcach pojawiły się już w połowie kwietnia, choć matury rozpoczynają się dopiero 7 maja, gdy uczniowie przystąpią do pisemnego testu z języka polskiegoDorodne kasztanowce znajdujące się w Parku Strzeleckim w Tarnowie są już obsypane pięknymi, białymi kwiatami. Przekonacie się o tym oglądając zdjęcia z naszej galerii, która znajduje się poniżej.

Typową porą na zakwitanie kasztanowców w Polsce jest początek maja. W tym samym czasie zwyczajowo odbywają się też matury, dlatego przyrodnicze zjawisko jest tak mocno kojarzone z egzaminami dojrzałości. Kasztanowce kwitną przez 2-3 tygodnie. Jest więc szansa, że białe kwiaty będą towarzyszyć maturzystom przynajmniej w początkowej fazie egzaminów. Oczywiście najwięcej w tej kwestii zależy od pogody. Poniżej dalsza część artykułu.

Pogodowe szaleństwo. Rekordy ciepła w Małopolsce

Powód szybszego niż zwykle zakwitania kasztanowców jest oczywisty. W tym roku wiosna dotarła do Małopolski wyjątkowo szybko. W Wielką Sobotę w Tarnowie padł nawet historyczny rekord ciepła dla tego miesiąca w Polsce. Termometry wskazały wówczas aż 26,4 st. Celsjusza. Równie "upalny" był początek kwietnia. Niestety w najbliższych dniach nie możemy nawet marzyć, że słupki rtęci w termometrach zbliżą się do dwudziestej kreski. Co więcej, w nocy mogą się nawet pojawić przygruntowe przymrozki.

QUIZ. Znasz te przysłowia o wiośnie. My podajemy początek, a Ty musisz dopasować zakończenie

Pytanie 1 z 15
I wiosna by tak nie smakowała, gdyby...

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki