Koronawirus z Chin: Czy Tarnów jest ZAGROŻONY? Sprawdź swój region

i

Autor: AP Już ponad 100 osób zmarło w wyniku zakażenia koronawirusem

Mapa koronawirusa online. Gdzie jeszcze nie stwierdzono zakażenia? [MAPA]

2020-03-04 12:25

We wtorek (4 marca) minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski potwierdził pierwszy w Polsce przypadek zakażenia koronawirusem. Pacjent niedawno wrócił z Niemiec i przebywa w zielonogórskim szpitalu. Nasz kraj dołączył do coraz liczniejszego grona państw, gdzie dotarł groźny wirus z Chin.

Co wiemy o koronawirusie z Chin?

Koronawirus 2019-nCoV należy do dobrze znanej rodziny wirusów. Kod genetyczny wirusa jest znany, w 75-80% procentach jest on podobny do SARS. Zjadliwość wirusa ocenia się na 3 razy mniejszą od SARS i 10 razy mniejszą od MERS. Z powodu zakażenia zmarło już około 3000 osób. Większość z nich na terenie Chin, jednak we Włoszech zanotowano już prawie 80 zgonów. 

Kto jest szczególnie narażony na zakażenie?

Analiza przypadków zachorowań pokazuje, że chorują osoby w średnim i starszym wieku, często schorowane lub z deficytami odporności. Zgony dotyczą osób starszych lub schorowanych. Obecnie mamy niewiele informacji o zachowaniach wśród dzieci i młodzieży. Szacuje się, że w przypadku nowego koronawirusa śmiertelność wynosi 3-4%. Leczenie koronawirusa jest wyłącznie objawowe. 

Jakie są objawy zakażenia koronawirusem?

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego najważniejszymi objawami zakażenia są:

  • temperatura ciała obecnie lub w wywiadzie: powyżej 38 stopni Celsjusza
  • występowanie jednego lub więcej objawów choroby układu oddechowego (np. kaszel, trudności w oddychaniu, duszność, radiologiczne cechy obustronnego zapalenia płuc i/lub zespołu ostrej niewydolności oddechowej bez innej znanej etiologii całkowicie wyjaśniającej wyżej wymienione objawy kliniczne choroby

Zalecenia dla służb medycznych

  • pacjent manifestujący objawy powinien być hospitalizowany w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego,
  • każdą informację o stwierdzonym przypadku, podejrzanym o zakażenie 2019-nCoV należy w trybie natychmiastowym zgłosić do właściwego, ze względu na miejsce podejrzenia, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
  • personel medyczny mający bezpośrednią styczność z osobą podejrzaną, w tym lekarze konsultujący, powinni być zabezpieczeni w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia.

Dzisiaj (4 marca) dowiedzieliśmy się o pierwszym potwierdzonym przypadku zakażenia koronawirusem. Poinformował o tym minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Zarażoną osobą jest mężczyzna, który wrócił z Niemiec i przebywa obecnie w zielonogórskim szpitalu.

Tym samym Polska dołączyła do listy krajów, gdzie został potwierdzony przypadek koronawirusa. Kurczy się za to liczba państw wolnych od choroby. Obecnie nie zanotowano jej między innymi na Słowacji i na Węgrzech.

 

MAPA: Gdzie jest koronawirus z Chin? Sprawdź swój region

Uwaga - mapa interaktywna może wczytywać się około 45 sekund.

Ćwiczenia na wypadek koronawirusa w Starachowicach