Limanowa: Dom dla Romów nie powstanie? Tylko jedna firma chce go zbudować

Romowie, Cyganie, Cygan
Autor: Adam Jagielak

Władze gminy Limanowa chcą zbudować dom dla rodziny romskiej, która obecnie mieszka w kontenerze. Do realizacji inwestycji może jednak nie dojść, ponieważ w przetargu swoją ofertę zgłosiła tylko jedna firma. Zaoferowana cena przekracza założenia przyjęte przez samorząd.

Budynek o powierzchni 80 metrów kwadratowych ma powstać w miejscowości Koszary. Gmina chce by dom składał się z siedmiu pomieszczeń, w tym z trzech pokoi i salonu z aneksem kuchennym. Zakładana cena realizacji inwestycji została określona na 202 tysiące złotych. 90% środków na dom gmina planuje pozyskać z programu integracji społeczności romskiej. Mimo to pomyślne zakończenie przetargu stoi pod znakiem zapytania, ponieważ złożona została tylko jedna oferta.

Chęć zbudowania domu jako jedyna wyraziła firma "Prodesign" z Nowego Targu. Zaproponowana przez nią cena przekracza, jednak limit wyznaczony przez gminę o 37 tysięcy złotych. Władze Limanowej będą musiały, więc zdecydować czy chcą dołożyć do planowanej inwestycji. Obecnie rodzina Romów mieszka w domu kontenerowym, po tym jak ich poprzednie lokum uległo zniszczeniu i zostało rozebrane.