Ludzkie szkielety znalezione w centrum Tarnowa. Przy dawnym klasztorze może być ich dużo więcej

i

Autor: Kacper Szymański/CC BY-SA 4.0/wikipedia Przy dawnym klasztorze bernardynów w Tarnowie wykopane osiem ludzkich szkieletów.

Archeologiczne znalezisko

Ludzkie szkielety znalezione w centrum Tarnowa. Przy dawnym klasztorze może być ich dużo więcej

2022-10-11 10:33

W centrum Tarnowa wykopano osiem ludzkich szkieletów. Znajdowały się one w pobliżu dawnego klasztoru bernardynów, gdzie w przeszłości istniał cmentarz. W tym miejscu mogą spoczywać jeszcze setki ludzkich szkieletów. Te odnalezione, po przeprowadzeniu inwentaryzacji, zostaną pochowane na cmentarzu komunalnym w Krzyżu.

Ludzkie szkielety znalezione w centrum Tarnowa

W centrum Tarnowa, przy dawnym klasztorze bernardynów znaleziono osiem, dobrze zachowanych ludzkich szkieletów. Na szczątki natknęli się pracownicy Tarnowskich Wodociągów, prowadzący prace w tym rejonie miasta. Jak podaje PAP, szkielety zostały wydobyte w piątek (7 października) i znajdowały się pod powierzchnią ulicy na głębokości około półtora metra. Archeolog Eligiusz Dworaczyński wyjaśnia, że trzysta lat temu poziom gruntu w tym miejscu był jednak niższy o jakieś 60 centymetrów. Ludzkie zwłoki chowane były wówczas na głębokości około 60-70 cm. Szkielety spoczywały w rowie o długości sześciu metrów i szerokości jednego metra. Rów został już zakopany, jednak wodociągi kontynuują swoje prace w tym rejonie miasta, dlatego w najbliższej przyszłości w Tarnowie może dojść do kolejnych archeologicznych odkryć.

Przy dawnym klasztorze bernardynów istniał cmentarz

Teren przy dawnym kościele bernardynów służył jako cmentarz aż do początku XVIII wieku, gdy Austriacy, ze względów sanitarnych, zdecydowali o pochówkach na wydzielonych cmentarzach i zakazali chowania przy kościołach. Z tego powodu w Tarnowie powstał Stary Cmentarz. Pochówki przy dawnym klasztorze bernardynów odbywały się jednak przez kilka stuleci. W ziemi wciąż mogą więc spoczywać setki szkieletów z różnych epok. Kilkadziesiąt ludzkich szkieletów odkryto w tamtym rejonie dwa lata temu, podczas prac MPEC-u. Odnalezione szczątki, po przeprowadzeniu inwentaryzacji, zostaną pogrzebane na cmentarzu komunalnym w Krzyżu.

Sonda
Czy widziałeś kiedyś ludzkie zwłoki?
Grób piłkarz a z Lubli, który przegrał walkę z chorobą