Tarnów. Najpiękniejsze miejsca Starego Cmentarza. Zobacz, jak wyglądają [GALERIA]

W tym roku, ze względu na wprowadzone ograniczenia związane z epidemią koronawirusa nie będziemy mogli we Wszystkich Świętych odwiedzić cmentarzy. W dniach: od 31 października do 2 listopada pozostaną one zamknięte. Zachęcamy jednak do wirtualnego "spaceru" po Starym Cmentarzu w Tarnowie. To okazja do przypomnienia sobie wielu wybitnych osób związanych z miastem.

Stary Cmentarz w Tarnowie powstał pod koniec XVIII wieku z polecenia cesarza Józefa II, który zabronił grzebania zwłok na terenie miasta. Wybrano więc działkę położoną poza murami, usytuowaną między dwoma drewnianymi kościołami i tam zaczęto chować pierwszych zmarłych. Wcześniej cmentarze istniały głównie przy świątyniach, stąd mieszkańcy początkowo sceptycznie podchodzili do pomysłu przeniesienia nekropolii, uważając go nawet za bezbożny.

Opór został przełamany przez tarnowskiego biskupa Floriana Amanda Janowskiego, który nakazał, by po śmierci pochować go właśnie na nowo powstałym cmentarzu (obecnie nazywanym Starym Cmentarzem). Pomnik nagrobny tego duchownego jest prawdziwym dziełem sztuki. Możecie go obejrzeć w naszej galerii, obok innych zabytków przepięknej tarnowskiej nekropolii. 

Tarnów pamięta. Wspomnienie o tych, co odeszli