Nie żyje ks. Kazimierz Pres. Był pierwszym misjonarzem z diecezji tarnowskiej w Argentynie

i

Autor: diecezja tarnowska, ivoxis/cc0/pixabay Ks. Kazimierz Pres zmarł w wieku 78 lat. Od 1978 roku pracował w Argentynie.

Nie żyje ks. Kazimierz Pres. Był pierwszym misjonarzem z diecezji tarnowskiej w Argentynie

2022-04-22 9:57

Nie żyje ks. Kazimierz Pres, urodzony na terenie diecezji tarnowskiej kapłan, który w 1978 roku wyjechał pracować do Ameryki Płd. Wraz z ks. Tadeuszem Mastejem był pierwszym misjonarzem z diecezji tarnowskiej w Argentynie. Ks. Kazimierz Pres zmarł w Poniedziałek Wielkanocny (18 kwietnia) w wieku 78 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele pw. Nuestra Señora de Lourdes w Lanús Oeste, który został wybudowany dzięki staraniom zmarłego duchownego. Jutro (23 kwietnia) w rodzinnej parafii ks. Kazimierza będzie sprawowana msza święta żałobna.

Nie żyje ks. Kazimierz Pres. Był pierwszym misjonarzem z diecezji tarnowskiej w Argentynie

Urodzony na Sądecczyźnie ks. Kazimierz Pres wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie w 1962 roku. Po ukończeniu studiów i odbyciu zasadniczej służby wojskowej przyjął święcenia kapłańskie z rąk ordynariusza diecezji tarnowskiej bpa Jerzego Ablewicza. Jako wikariusz pracował w Chorzelowie, Tarnowie, Bieczu i Łączkach Kucharskich. Następnie podjął decyzję o wyjeździe na misję do Ameryki Płd. Do Argentyny dotarł razem z ks. Tadeuszem Mastejem w 1978 roku. Byli to pierwsi księża z diecezji tarnowskiej wysłani do pracy w tym kraju. W latach 2008-13 ks. Pres ponownie przebywał w diecezji tarnowskiej, po czym wrócił do Argentyny. Zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, mając 78 lat.

Pogrzeb odbył się w kościele pw. Nuestra Señora de Lourdes w Lanús Oeste, który został wybudowany dzięki staraniom zmarłego duchownego. Jutro (23 kwietnia) o godz. 16.00 w parafii Siedlce (powiat nowosądecki), czyli rodzinnej parafii ks. Kazimierza będzie sprawowana msza święta żałobna w jego intencji.

Poniżej nota biograficzna poświęcona ks. Kazimierzowi Presowi, umieszczona na stronie internetowej diecezji tarnowskiej.

PRZECZYTAJ: Czy w piątek po Wielkanocy (22 kwietnia) obowiązuje post i zakaz jedzenia mięsa?

- Ks. Kazimierz Pres urodził się w Trzycierzu w parafii Siedlce 25 sierpnia 1943 roku. Egzamin dojrzałości złożył w I Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu w 1962 roku, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W 1963 roku, w trakcie formacji seminaryjnej, został powołany do odbycia dwuletniej zasadniczej służby wojskowej w Pleszewie. Po ukończeniu studiów teologicznych, przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 2 czerwca 1968 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: Chorzelów (1968-1971), Tarnów – św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej (1971-1974), Biecz (1974-1975) oraz Łączki Kucharskie (1975-1977). Przygotowanie do pracy w Argentynie odbył w belgijskim Louvain (IX 1977-I 1978) w Colegium Pro America. Po kursie podjął jeszcze dwumiesięczny staż językowy w Madrycie. Pracę misyjną w Argentynie rozpoczął w maju 1978 roku w parafii pw. pw. Nuestra Señora del Valle w Ezeiza (diecezja Lomas de Zamora). Od kwietnia 1979 roku pracował w parafii pw. Nuestra Señora de Lourdes w Lanús Oeste, gdzie wybudował nowy kościół, dom parafialny, sale katechetyczne oraz kompleks szkolno-edukacyjny, a także dwie kaplice dojazdowe: pw. św. Franciszka z Pauli i pw. św. Pantaleona – w slamsach. W latach 2008-2013 przebywał w diecezji tarnowskiej. Po powrocie do Argentyny, od połowy grudnia 2015 roku rezydował przy katedrze pw. św. Róży w Santa Rosa w prowincji La Pampa, gdzie pełnił posługę spowiednika. Ostatni okres związany z pandemią Covid-19 przebywał w Buenos Aires.

ZOBACZ: W centrum Tarnowa spacerowała z malutkim dzieckiem. Huknął w nich samochód! Maluch wypadł z wózka

Sonda
Czy masz zaufanie do Kościoła?
KOLEJNE WYBUCHY W KOPALNI PNIÓWEK W PAWŁOWICACH