Nowy Sącz: Młodzi mają DOŚĆ i wyszli na ulice. Skierowali żądania do polityków [ZDJĘCIA]

2019-11-29 12:10

„Dosyć słów – teraz czyny” - między innymi takie hasło można było usłyszeć podczas Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, do którego dołączyli uczniowie z Nowego Sącza. Kilkaset osób spotkało się o godzinie 10.00 na nowosądeckich plantach, żeby powiedzieć głośne „NIE” coraz groźniejszym zmianom klimatycznym.

Nowy Sącz znalazł się w gronie około 40 polskich miast, gdzie zorganizowano protest w ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Celem zgromadzenia było zwrócenie uwagi na postępującą degradację środowiska naturalnego. Na plantach zjawiło się kilkuset, głównie młodych ludzi z przygotowanymi przez siebie transparentami. 

Organizatorzy sformułowali pięć postulatów skierowanych do polityków. Ich realizacja ma pozwolić na uratowanie planety przed coraz większym zanieczyszczeniem.

1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ.
Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.

2. Wzywamy parlament polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego.
Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów – w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.

3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie.
Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.

4. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii.
Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.

5. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki