Obowiązkowe wyposażenie roweru. Czy musisz mieć kask i kamizelkę odblaskową?

2020-06-01 15:26 AT
Rower
Autor: Rudy and Peter Skitterians/cc0/pixabay Za brak odpowiedniego wyposażenia rowerzysta może otrzymać mandat

Rowery, podobnie jak inne pojazdy poruszające się po drogach publicznych muszą być sprawne i odpowiednio wyposażone. Osoby, które lekceważą przepisy dotyczące wymagań technicznych narażają siebie oraz innych na groźbę utraty zdrowia, lub nawet życia. Za brak obowiązkowego wyposażenia można też otrzymać mandat w wysokości od 50 do 200 złotych. Sprawdź, czy jesteś odpowiednio przygotowany do sezonu rowerowego!

Ustawa Prawo o ruchu drogowym nie nakłada na rowerzystów wygórowanych wymagań technicznych dotyczących sprzętu, którym poruszają się po drogach publicznych, żeby uniknąć mandatu należy spełnić tylko cztery warunki. Każdy rower musi zostać wyposażony:

  • z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
  • z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Dopuszczalne jest by światła pozycyjne roweru były zdemontowane, jeżeli kierujący tym pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy (np. gdy porusza się rowerem jedynie w ciągu dnia). Za brak obowiązkowego wyposażenia można otrzymać mandat w wysokości od 50 do 200 złotych.

Kask rowerowy i kamizelka odblaskowa nie są wymagane, choć oczywiście nie zaszkodzi mieć je ze sobą. Korzystając z takiego wyposażenia rowerzysta jest lepiej widoczny na drodze oraz ma większe szanse na uniknięcie poważnych obrażeń podczas wypadku. Ponadto rower może być wyposażany:

  • z przodu – w światło odblaskowe barwy białej;
  • na kołach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej (przynajmniej po jednym na koło);
  • na pedałach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej;
  • w odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ!

Dzielnicowy z Płońska podjął wyzwanie #Hot16Challenge2!