Oddał prawie 100 litrów krwi! Rekordzista Europy mieszka w Starym Sączu

i

Autor: mostlimb/cc0/pixabay Pan Andrzej Lis oddaje krew od ponad 45 lat. Jest również dawcą szpiku

Oddał prawie 100 litrów krwi! Rekordzista Europy mieszka w Starym Sączu

2020-02-12 13:20

Pan Andrzej Lis, mieszkaniec Starego Sącza jest rekordzistą Europy pod względem ilości oddanej krwi. Tym najcenniejszym darem zaczął dzielić się z innymi w wieku 18 lat. Na swoim koncie ma już ponad 95 litrów czerwonego płynu, które honorowo przekazał potrzebującym. Do rekordu świata i wpisu do Księgi Rekordów Guinnessa brakuje mu jeszcze 5 litrów.

Historię pana Andrzeja Lisa opisał portal starosadeckie.info. Rekordzista zaczął oddawać krew w wieku 18 lat, kiedy była ona potrzebna osobom poszkodowanym podczas wypadku w tarnowskich Zakładach Azotowych. 

Od tego momentu minęło już ponad 45 lat, a pan Andrzej systematycznie, co dwa miesiące dzieli się najcenniejszym darem. Na swoim koncie ma już oddane ponad 95 litrów leku, którego nie da się wyprodukować. Takim wynikiem nie może się pochwalić żaden człowiek w Polsce, a nawet w Europie!

Do rekordu świata panu Andrzejowi brakuje jeszcze 5 litrów. Jego wyczyn trafi wówczas do Księgi Rekordów Guinnessa. Ze względu na to, że krew można oddawać tylko sześć razy w roku (w przypadku kobiet cztery razy w roku), Polak zostanie rekordzistą świata najwcześniej za niespełna dwa lata. Honorowy krwiodawca podkreśla, że oddawanie krwi w żaden sposób nie wpłynęło negatywnie na jego zdrowie. 

Dodatkowo pan Andrzej jest również dawcą szpiku kostnego i prezesem Klubu Honorowych Dawców Krwi w Starym Sączu.