Męczennicy z Pariacoto

i

Autor: Francisofmconv/CC BY-SA 4.0/wikipedia Ojciec Michał Tomaszek (z lewej) i ojciec Zbigniew Strzałkowski - męczennicy z Pariacoto

Odnalazł się film z męczennikiem spod Tarnowa! Tak ojciec Strzałkowski żył w Pariacoto [WIDEO]

2020-06-08 6:00

Po ponad 30 latach odnalazł się film, na którym widać początki misjonarskiej pracy pochodzącego z Zawady pod Tarnowem franciszkanina, ojca Zbigniewa Strzałkowskiego. Wraz ze swoim współbratem, ojcem Michałem Tomaszkiem został on zamordowany przez terrorystów z organizacji Świetlisty Szlak w 1991 roku. Papież Franciszek beatyfikował męczenników z Pariacoto w 2015 roku.

Spis treści

  1. Tak ojciec Strzałkowski żył w Pariacoto
  2. Kim był ojciec Zbigniew Strzałkowski?
  3. Kto ich zabił?

Tak ojciec Strzałkowski żył w Pariacoto

Po ponad 30 latach odnalazł się nakręcony w 1989 roku film, który przedstawia początki misjonarskiej pracy w Pariacoto (Peru) ojca Zbigniewa Strzałkowskiego. Widać na nim pochodzącego z Zawady pod Tarnowem franciszkanina w otoczeniu współbraci, a także mieszkańców położonej w Andach wioski, będącej siedzibą misji. Cały materiał trwa ponad godzinę i został udostępniony 5 czerwca, dwa dni przed wspomnieniem błogosławionych męczenników z Pariacoto, które przypadło w niedzielę, 7 czerwca.

W serwisie YouTube uruchomiono specjalny kanał poświęcony zakonnikom: Zbigniewowi Strzałkowskiemu oraz Michałowi Tomaszkowi, beatyfikowanym w 2015 roku przez papieża Franciszka. Kult błogosławionych męczenników z Pariacoto rozwija się błyskawicznie na całym świecie.

- W przeciągu 5 lat od ich beatyfikacji wysłaliśmy już ponad 400 tys. obrazków z relikwiami 2 stopnia tych franciszkańskich misjonarzy. Ponadto przeprowadziliśmy 316 akcji wyjazdowych, czyli tzw. misyjnych dni męczenników - powiedział portalowi ekai.pl franciszkanin konwentualny ojciec Jan Hruszowiec.

Kim był ojciec Zbigniew Strzałkowski?

Zbigniew Strzałkowski urodził się 3 lipca 1958 roku w Tarnowie, a wraz ze swoją rodziną mieszkał w podtarnowskiej Zawadzie. Po zdaniu matury krótko pracował zawodowo, najpierw w Wojewódzkiej Dyrekcji Rozbudowy Miast i Osiedli Wiejskich w Tarnowie, a następnie w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Tarnowcu. 1 września 1979 roku wstąpił do zakonu franciszkanów i rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym oo. Franciszkanów w Krakowie. 

W 1984 roku we Wrocławiu otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kardynała Henryka Gulbinowicza, metropolity wrocławskiego. Prymicyjną Mszę św. odprawił 22 czerwca 1986 w rodzinnej Zawadzie. 30 listopada 1988 roku, wraz z ojcem Jarosławem Wysoczańskim wyjechał na misję do Peru. Początkowo przebywał w Limie, a następnie pracował w położonej w Andach wiosce Pariacoto.

Zginął 9 sierpnia 1991 roku, wraz ze swoim współbratem ojcem Michałem Tomaszkiem.

Kto ich zabił?

Męczennicy z Pariacoto zostali zamordowani strzałem w tył głowy przez członków organizacji terrorystycznej o nazwie Świetlisty Szlak. To peruwiańskie ugrupowanie założone w 1970 roku przez Abimaela Guzmana, którego celem było przeprowadzenie rewolucji opartej na ideałach marksizmu-leninizmu oraz wzorowanej na działaniach Mao Zedonga. 

Członkowie Świetlistego Szlaku prowadzili walkę zbrojną z siłami peruwiańskiego rządu, ale uciekali się również do aktów terroryzmu. 16 lipca 1992 roku zorganizowali zamach bombowy z użyciem samochodu-pułapki w ekskluzywnej dzielnicy Limy Miraflores, podczas którego zginęło 25 osób.

Niespełna dwa miesiące później przywódca Świetlistego Szlaku Abimael Guzman i jego zastępczyni, a także partnerka życiowa Elena Iparraguire wpadli w ręce policji, co stało się początkiem rozpadu tej organizacji. Funkcjonuje ona do dzisiaj, lecz przede wszystkim jako kartel narkotykowy, a nie ugrupowanie polityczne. Świetlisty Szlak jest uznawany za organizację terrorystyczną przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone i Kanadę.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ!

Rozstrzelał sąsiadkę i się zabił.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki