Policja ma nowe urządzenie! WPADŁO już dwóch młodych kierowców!

2020-03-10 13:41
Policja ma nowe urządzenie! WPADŁO już dwóch młodych kierowców!
Autor: A_Different_Perspective/cc0/pixabay Dwaj kierowcy zostali złapani na prowadzeniu pojazdów pod wpływem amfetaminy

Bocheńscy policjanci dysponują nowym urządzeniem, które wykrywa obecność narkotyków w organizmie. O jego skuteczności przekonało się dwóch młodych kierowców. Wpadli oni na zażywaniu amfetaminy i prowadzeniu samochodu pod jej wpływem. Sprzęt wykrywa również inne zakazane substancje.

W przeciągu kilku dni bocheńscy policjanci zatrzymali dwóch młodych kierowców, którzy prowadzili samochód pod wpływem narkotyków. Pierwszy przypadek miał miejsce 6 marca w miejscowości Brzezowa (gm. Łapanów), natomiast drugi w nocy z 9 na 10 marca w Leszczynie (gm. Trzciana). Jeden z zatrzymanych mężczyzn ma 29 lat, a drugi 20 lat. W drugim przypadku wpadł również 23-letni pasażer samochodu, który posiadał przy sobie amfetaminę.

Za kierowanie pojazdem pod wpływem narkotyków grozi kara dwóch lat pozbawienia wolności, grzywna oraz utrata prawa jazdy nawet na 15 lat. 

Nowoczesny sprzęt rozpoznaje między innymi: amfetaminę, benzodiazepiny, delta-9-tetrahydrokannabinol (THC - związek chemiczny obecny w konopiach indyjskich), kokainę, metamfetaminę, opiaty, metadon i ketaminę.

Jak informuje bocheńska policja, nowe urządzenie pozwala błyskawicznie sprawdzić, czy kierowca nie jest pod wpływem narkotyków. Pobranie próbki jest bardzo proste, bezbolesne i higieniczne. ​Badana osoba przesuwa górną część zbiorniczka na ślinę tam i z powrotem, pomiędzy policzkiem a dziąsłami. Trwa to krótką chwilę, aż wbudowany wskaźnik zmieni kolor na niebieski, sygnalizując zakończenie pobierania próbki. Standardowo zajmuje to mniej niż minutę, jednak nigdy nie dłużej niż cztery minuty.

Pirat drogowy na A1