Ponad 450 tysięcy mieszkańców w Tarnowie? Według Google to jedno z największych miast w Polsce

Ponad 450 tysięcy mieszkańców w Tarnowie? Według Google to jedno z największych miast w Polsce
Autor: Adrian Teliszewski Rzeczywista liczba mieszkańców Tarnowa jest ponad cztery razy mniejsza.

W Tarnowie mieszka ponad 450 tysięcy mieszkańców? Taka informacja ukazuje się użytkownikom internetu, którzy do wyszukiwarki Google wpiszą hasło "Tarnów". Dane pochodzą rzekomo z Europejskiego Urzędu Statystycznego, ale są oczywiście błędne. W rzeczywistości liczba mieszkańców Tarnowa jest ponad cztery razy mniejsza i spada od połowy lat 90.

Ilu jest mieszkańców Tarnowa?

Po wpisaniu do wyszukiwarki Google hasła "Tarnów" ukazuje się dość zaskakująca informacja na temat liczby mieszkańców miasta. Według wyszukiwarki pod górą św. Marcina mieszka 452 713 osób! Dane pochodzą rzekomo z Europejskiego Urzędu Statystycznego. Gdyby były one prawdziwe, to Tarnów byłby siódmy na liście największych miast w Polsce, ustępując jedynie Gdańskowi, Poznaniowi, Wrocławiowi, Łodzi, Krakowowi i Warszawie. Niestety populacji Tarnowa bardzo daleko do polskich metropolii. Zgodnie z "Raportem o stanie miasta" na koniec 2019 roku w Tarnowie mieszkały 106 894 osoby. Co więcej, od połowy lat 90. liczba tarnowian sukcesywnie spada. Tuż przed utratą statusu stolicy województwa Tarnów liczył niewiele powyżej 120 tysięcy mieszkańców.

ZOBACZ: Tarnów małym miastem? Jest większy niż dziesięć europejskich stolic! [GALERIA]

Ponad 450 tysięcy mieszkańców w Tarnowie? Według Google to jedno z największych miast w Polsce
Autor: Google/screenshot W rzeczywistości liczba mieszkańców Tarnowa spada od połowy lat 90.

Błędy nie tylko w Tarnowie

Okazuje się, że fałszywe informacje w wyszukiwarce Google nie dotyczą tylko Tarnowa. Podobny błąd znalazł się również w artykule dotyczącym Opola. Po interwencji Google sprostowało błędne dane. Swoją interwencję obiecał również tarnowski magistrat, który poinformował amerykańskiego giganta o pomyłce.

PRZECZYTAJ: Mieczysław Korczak skończył 100 lat. Honorowy obywatel Tarnowa chce się zaszczepić na COVID-19

- To zajawka artykułu z Wikipedii, w którym jest poprawna liczba mieszkańców. Google został poinformowany o błędzie w zajawce - stwierdził Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prasowy tarnowskiego magistratu.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

22 tony świeżych warzyw. Niezwykły prezent dla potrzebujących z Tarnowa