Ponad pół miliona mieszkańców w Opolu?! Jak GOOGLE to policzył?

2020-01-07 14:00 Michał Górecki
Opole ma 500 tys. mieszkańców? Jak Google to policzył?
Autor: Mat.Pras./Zrzut Ekranu/Facebook

Z początkiem stycznia w sieci pojawiło się zdjęcie, przedstawiające ciekawe dane Google. Według Amerykańskiej przeglądarki w Opolu mieszka...583 805 osób. W internecie już słychać echo śmiechu mieszkańców.

Zdjęcie pojawiło się w internecie z początkiem stycznia 2020 r. Ktoś zwrócił uwagę na błędne, mocno zawyżone dane, które widnieją w wyszukiwarce Google. Jak wskazuje sama wyszukiwarka, swoje dane czerpie z...Europejskiego Urzędu Statystycznego.

Opole ma ponad 500 tys. mieszkańców?
Autor: Google/Screenshot

Opole większe od...Katowic

Nie za dużo? Ano właśnie. Większe od Opola są m.in. sąsiednie Katowice, w których mieszka blisko 300 tys. mieszkańców (bieżące wyniki badań GUS). Biorąc dane Google poważnie, okazałoby się, że w Opolu (148,99 km²) mieszka więcej ludzi, niż w stolicy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (164,64 km²).

Kariera zdjęcia rośnie

W poniedziałek (6 stycznia) zdjęcie trafiło na lokalną stronę facebookową, Zdjęcia Opola, tym samym zyskując na popularności. Na zrzucie ekranu widać dane przeglądarki Google, która wskazuje, że w Opolu mieszka 583 805 mieszkańców.

Festiwal śmiechu

Opolanie nie szczędzili śmiechu. Padły różne komentarze, od zabawnych, przez niepoprawne, aż po te polityczne.

Opole ma 500 tys. mieszkańców?
Autor: Facebook/Screenshot

Pośmialiśmy się. A co na to GUS?

Błędy w internecie się zdarzają, nawet takim gigantom jak Google. Jaki jest jednak stan faktyczny ludności w Opolu? Żeby odpowiedzieć na to pytanie sięgnęliśmy po dane GUS z listopada 2019 r. Stan ludności Opola na listopad 2019 r. wynosi 128,2 tys. mieszkańców.

Dane Google zwiększyły tym samym populację miasta o 455,605 osób.