Tarnów. Al. Jana Pawła II dalej zablokowana przez tiry? Miasta nie stać na wschodnią obwodnicę

Tarnów. Al. Jana Pawła II dalej zablokowana przez tiry? Miasta nie stać na wschodnią obwodnicę
Autor: pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

Budowa wschodniej obwodnicy Tarnowa, która ma odciążyć mocno eksploatowaną przez tiry aleję Jana Pawła II stoi pod znakiem zapytania. Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela przedstawił korespondencję magistratu z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Wynika z niej, że miasto do budowy obwodnicy miałoby dołożyć ze swojej kasy około 338 milionów złotych, czyli prawie 40 proc. tegorocznych przychodów. Samorządu nie stać na taki wydatek.

Budowa wschodniej obwodnicy Tarnowie stoi pod znakiem zapytania

Budowa wschodniej obwodnicy Tarnowa stoi pod znakiem zapytania. Pomiędzy miejskim samorządem a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad trwa wymiana korespondencji dotyczącej kosztów inwestycji oraz udziału poszczególnych podmiotów w jej sfinansowaniu. Według GDDKiA koszt budowy wynosi szacunkowo około 518 milionów złotych, z czego Tarnów miałby wyłożyć w ciągu najbliższych pięciu lat aż 338 milionów złotych, czyli 65 proc. wartości inwestycji. Samorząd mówi wprost: nie stać nas na poniesienie tak ogromnych kosztów. 338 milionów złotych to niemal 40 proc. zaplanowanych na 2021 rok dochodów miasta. W swojej odpowiedzi na pismo GDDKiA prezydent Tarnowa Roman Ciepiela poinformował, że Tarnów może sfinansować wyłącznie swoją część inwestycji i tylko przy otrzymaniu środków zewnętrznych wynoszących 85 proc. kwoty. Samorząd planuje więc wyłożyć na wschodnią obwodnicę około 38 milionów w przeciągu pięciu lat. To dziewięć razy mniej, niż chciałaby otrzymać od miasta Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Planowane od wielu lat powstanie wschodniej obwodnicy Tarnowa pozwoliłoby rozładować ruch na al. Jana Pawła II, która jest przepełniona tirami.

PRZECZYTAJ: Dzień Ziemi 2021. W Tarnowie powstaną zielone przystanki autobusowe. Znamy lokalizację

- Przetarg na budowę wschodniej obwodnicy Tarnowa może rozpocząć się jeszcze w lipcu tego roku. Wartość inwestycji może być bardzo znacząca. Nowa droga częściowo będzie przebiegała granicach miasta. Tarnów może finansować swoją część TYLKO I WYŁĄCZNIE w sytuacji gdy otrzyma wsparcie z UE lub KPO w wysokości 85% wartości zadania. Pozostałe 15% czyli ok 38 mln miasto powinno wygospodarować w ciągu najbliższych 5 lat. Jeżeli Tarnów nie otrzyma takiego wsparcia od instytucji rządowych to realizacja tej drogi stanie pod znakiem zapytania. Aleja Jana Pawła II jest już dzisiaj wypełniona tirami do granic możliwości - napisał na FB prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

ZOBACZ: Luszowice. Pociski artyleryjskie z II wojny światowej na prywatnej posesji. Niewybuchy trafiły na poligon [ZDJĘCIA]

Tarnów. Al. Jana Pawła II dalej zablokowana przez tiry? Miasta nie stać na wschodnią obwodnicę
Autor: UMT Tarnów Prezydent Tarnowa w piśmie do GDDKiA poinformował, że wkład miasta w budowę wschodniej obwodnicy może wynieść maksymalnie 15 proc.

SPRAWDŹ: Koronawirus. Brazylijska mutacja wykryta pod Tarnowem? Ministerstwo Zdrowia zabrało głos

11-letnia Martyna liczy w głowie szybciej, niż dorośli na kalkulatorze!