Tarnów: Rodzice będą WŚCIEKLI! Miasto zwiększa opłaty o ponad 100 procent? Co tak zdrożeje?

2020-02-11 9:13
Tarnów: Rodzice będą WŚCIEKLI! Miasto zwiększa opłaty o ponad 100%? Co tak zdrożeje?
Autor: Andrew Khoroshavin/cc0/pixabay W tym roku wysłanie dziecka na półkolonię będzie kosztować ponad dwa razy więcej

To fatalna wiadomość dla rodziców, którzy chcą posłać swoje dzieci na organizowane przez miasto półkolonie. W tym roku opłata za taką formę spędzania wolnego czasu podrożeje o ponad 100%! Miasto tłumaczy, że przez lata utrzymywało bardzo niskie stawki, które teraz trzeba urealnić. Poza tym magistrat planuje rozszerzyć program zajęć dla uczestników półkolonii.

W tym roku pobyt dziecka na dwutygodniowym turnusie półkolonijnym będzie kosztował 485 złotych od osoby. To radykalna podwyżka, ponieważ jeszcze w poprzednim roku opłata wynosiła 210 złotych. Decyzja miasta oznacza wzrost o ponad 100%, nawet z uwzględnieniem zniżki wynoszącej dla posiadaczy miejskiej karty premium wynoszącej 10%.

Przedstawiciele magistratu tłumaczą podwyżkę wzrostem kosztów, chęcią zapewnienia dzieciom dodatkowych atrakcji oraz utrzymywaniem przez lata bardzo niskich opłat za udział w półkoloniach.

Kwota ta (485 złotych - dop. red.) jest mimo wszystko kwotą poniżej kosztów ponoszonych przez miasto. Przez wiele lat utrzymywano bardzo niskie opłaty, lecz obecnie po wprowadzanych podwyżkach minimalnych stawek godzinowych w zakresie zatrudniania osób, podwyżkach za poszczególne media oraz inne dostawy i usługi, konieczne stało się podniesienie opłat do tego poziomu. Chcemy też sprostać wnioskom uczestników o wprowadzenie nowych elementów podczas półkolonii, których program jest i tak bardzo obszerny. Dzieci mają zapewnione wyżywienie w formie drugiego śniadania, obiadu, podwieczorku, częste wyjazdy na wycieczki, nieodpłatny udział w zajęciach organizowanych przez miasto – wyjaśnia Marek Baran, dyrektor Wydziału Sportu magistratu.

Podczas wakacji zorganizowane zostaną trzy dwutygodniowe turnusy. Pierwszy z nich w terminie 29 czerwca – 10 lipca, kolejny od 13 do 24 lipca, ostatni natomiast od 27 lipca do 7 sierpnia. Zajęcia odbywać się będą w Szkołach Podstawowych nr: 1, 5, 8, 10, 14, 15, 17, 18, 20, 23 i 25. W SP nr 9 zaplanowano półkolonię przeznaczoną również dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Przewidziano też dwa turnusy z myślą o dzieciach ze spektrum autyzmu. Zajęcia będą się odbywały w SP nr 11 oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ul. Romanowicza.