Tarnowskie szpitale ODMAWIAŁY przyjmowania pacjentów! Tłumaczą dlaczego

2020-11-23 10:59
Tarnowskie szpitale ODMAWIAŁY przyjmowania pacjentów! Tłumaczą dlaczego
Autor: Sasin Tipchai/cc0/pixabay Druga fala koronawirusa drastycznie utrudniła dostęp do świadczeń medycznych.

Druga fala koronawirusa drastycznie ograniczyła dostęp do świadczeń medycznych. Problemów nie uniknęły również dwa tarnowskie szpitale, które były nawet zmuszone do odmawiania przyjęcia pacjentów. Przedstawiciele placówek tłumaczą, że taka sytuacja była wynikiem braków kadrowych oraz decyzji podjętych przez urzędników. W październiku wśród tarnowian odnotowano masowy przyrost zgonów.

Druga fala koronawirusa bardzo mocno wpłynęła na funkcjonowanie służby zdrowia. Niestety dostęp pacjentów do świadczeń medycznych został mocno ograniczony i tak stan rzeczy miał również miejsce w tarnowskich szpitalach. Zarządzający placówkami przyznają, że zdarzały się przypadki odmawiania przyjęcia pacjentów. Dochodziło do nich z powodu braków kadrowych i skoncentrowania sił na walce z epidemią. Pacjenci z dolegliwościami niezagrażającymi życiu musieli szukać innych szpitali, albo przełożyć zabiegi na późniejsze terminy.

- W tym czasie zdarzały się sytuacje, że odmawialiśmy przyjęcia pacjentów, ale były to głównie osoby z innych powiatów Małopolski. Nie było po prostu ludzi do pracy, nie było miejsc dla pacjentów niezakażonych, sporo osób z personelu medycznego zostało oddelegowanych do oddziałów covidowych. Obecnie staramy się przyjąć wszystkich chorych wymagających leczenia szpitalnego - powiedział portalowi miejskiemu Marcin Kuta, dyrektor starego szpitala w Tarnowie.

Podobne problemy dotknęły nowy szpital w Tarnowie. Dalej wykonywane są tam operacje ratujące życie na kardiologii, chirurgii, neurochirurgii i urologii. Przyjmowani są również pacjenci onkologiczni, prowadzone są radioterapie i poradnie onkologiczne, jednak pozostali chorzy mogą mieć problem z przyjęciem do szpitala.

- Niestety, Narodowy Fundusz Zdrowia nakazał wstrzymać przyjęcia, które nie służą ratowaniu życia. Dalej jednak działają poradnie specjalistyczne, a jeśli nie ma potrzeby wizyty pacjenta na miejscu, odbywają się e-wizyty - powiedział rzecznik Szpitala św. Łukasza w Tarnowie, Damian Mika.

Pogarszający się dostęp do opieki zdrowotnej ma odzwierciedlenie w statystyce zgonów. W październiku tego roku zmarło 169 tarnowian, z czego 20 na COVID-19, podczas gdy rok temu liczba zgonów wyniosła 93. To wzrost o ponad 80 proc.

Stadion Narodowy, czy Narodowa Wydmuszka? "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 159