sąd, sala rozpraw

i

Autor: ARCHIWUM

Tragiczny finał bójki! 17-latek zadźgał 23-latka! Wyrok utrzymany!

2019-12-11 9:19

Krakowski sąd apelacyjny utrzymał w mocy wyrok 10 lat więzienia dla Damiana G, który w 2017 roku zadźgał nożem 23-letniego mężczyznę. Skazany musi dodatkowo wypłacić rodzinie zmarłego 150 tysięcy złotych odszkodowania. Prokurator chciał, żeby oskarżony trafił za kratki na 15 lat, natomiast bliscy ofiary domagali się izolowania Damiana G. przez 25 lat.

Do tragedii doszło latem 2017 roku. 17-letni wówczas Damian G. zaatakował nożem 23-letniego Tomasza D. powodując jego śmierć. Ofiara łącznie była dźgnięta aż siedem razy, na co zwracał uwagę prokurator domagając się wyższej kary dla oskarżonego. Z kolei obrońca zabójcy tłumaczył, że działał on w afekcie i obronie własnej, ponieważ ze strony Tomasza D. oraz jego kompana Jakuba W. miał otrzymywać groźby. Tarnowski sąd skazał Damiana G. na karę 10 lat pozbawienia wolności, a dwóch kolejnych mężczyzn na kary więzienia w zawieszeniu za udział bójce, której skutkiem była śmierć 23-latka.

Apelacja nie przynosiła żadnego skutku. Sąd II instancji podzielił zdanie tarnowskiego składu orzekającego, że czyn Damiana G. trzeba traktować jak zabójstwo z zamiarem ewentualnym. Nie można również w tym przypadku mówić o obronie koniecznej lub zbrodni w afekcie. Oprócz kary więzienia skazany musi wypłacić rodzinie ofiary odszkodowanie w wysokości 150 tysięcy złotych. Wyrok jest prawomocny, strony mogą jeszcze próbować go podważyć składając kasację do Sądu Najwyższego.