Wielki powrót Edwarda Czesaka do polityki! Zastąpił Annę Pieczarkę

2019-10-31 9:09 Adrian Teliszewski
Edward Czesak
Autor: Biuro Prasowe UMWM

Wypełnione zostało miejsce w zarządzie województwa małopolskiego, opróżnione po wyborze Anny Pieczarki do Sejmu. Zajął je były poseł i eurodeputowany Edward Czesak. Kandydaturę polityka pochodzącego z Brzeska poparło 25 radnych sejmiku.

W październikowych wyborach parlamentarnych Anna Pieczarka uzyskała rekordowe poparcie w okręgu nr 15 (ponad 75 tysięcy głosów) i zdobyła mandat poselski. Tym samym musiała zrezygnować z pełnienia funkcji radnej i członkini zarządu województwa małopolskiego.

W przypadku tego pierwszego stanowiska, kwestia następcy rozwiązała się sama. Mandat objął jej kolega z listy PiS - Piotr Dziurdzia. Spośród kandydatów formacji rządzącej, którzy w wyborach samorządowych zostali bez mandatu, to on zdobył najwyższe poparcie mieszkańców. Natomiast miejsce w zarządzie województwa jest obsadzane przez sejmik w drodze głosowania.  

Co ważne członek zarządu nie musi być równocześnie radnym, stąd nic nie stało na przeszkodzie, by wysunąć kandydaturę Edwarda Czesaka. Były szef struktur PiS-u w regionie tarnowskim ostatnie pięć lat spędził w Strasburgu i Brukseli jako eurodeputowany. Nie ubiegał się o reelekcję, nie startował również w wyborach parlamentarnych. Obecna kadencja samorządu wojewódzkiego potrwa do jesieni 2023 roku.