100 lat temu Toruń wrócił do wolnej Polski. Szachiści uczcili rocznicę po królewsku! [ZDJĘCIA]

2020-01-19 13:22 Konrad Marzec

Ten weekend w Toruniu jest zdominowany przez obchody 100. rocznicy powrotu grodu Kopernika do wolnej Polski. Świętowali również szachiści, którzy spotkali się w Szkole Podstawowej nr 13 w Toruniu. Nie zabrakło sportowych emocji i ciekawych wspomnień z historii naszego miasta.

Jednym z głównych pomysłodawców turnieju był Tomasz Wodzyński - działacz, który jest bardzo zasłużoną postacią dla toruńskich szachów. Współpraca ze Szkołą Podstawową nr 13 w Toruniu sprawiła, że w styczniu 2020 roku amatorzy królewskiej gry mogli dołączyć do świętowania 100. rocznicy powrotu grodu Kopernika do Wolnej Polski.

Turniej szachowy odbył się na dystansie dziewięciu rund, tempem 10 minut na zawodnika +3 sekundy za każde posunięcie. Zwyciężył Paweł Flak z Płocka. Dwa kolejne miejsca to reprezentanci AZS UMK Toruń - Marek Lewandowski i Sebastian Pąpka. Pełne wyniki można znaleźć TUTAJ.

Rywalizowali seniorzy i najmłodsi. Nie zabrakło wspomnień z dawnych czasów - gracze chętnie dzielili się anegdotami, dotyczącymi historycznych wydarzeń.

- Cieszymy się, że dyrekcja wyraziła zainteresowanie takim turniejem. Frekwencja nam się podobała. Wprawdzie zapisanych było ponad 80 osób, ale z różnych przyczyn niektórzy nie dotarli. Ostatecznie zagrało 68 szachistów - powiedział portalowi ESKA INFO Toruń Stanisław Dubiel, honorowy sędzia tego wyjątkowego turnieju.

Honorowym patronem imprezy był prezydent Michał Zaleski. Nad tekstem możecie znaleźć zdjęcia z turnieju. Nie brakuje wśród nich historycznych fotografii!