11 listopada: Tak Toruń będzie świętował rocznicę odzyskania niepodległości [PROGRAM]

2019-11-07 14:59 Mariusz Luda
101. rocznica odzyskania niepodległości. Tak będzie świętował Toruń
Autor: Urząd Miasta Torunia 101. rocznica odzyskania niepodległości. Tak będzie świętował Toruń

Przejazd historycznym tramwajem niepodległości, ale też oczywiście uroczystości patriotyczne, poprzedzone mszą świętą w kościele garnizonowym - w ten sposób po raz kolejny Toruń uczci odzyskanie przez Polskę niepodległości. Na mieszkańców czekać będzie wiele atrakcji.

Przejazd tramwajem w którym będą śpiewane pieśni patriotyczne  - w poniedziałek, między 11.00, a 13.00. Również o godz. 11:00 na Rynku Nowomiejskim rozpocznie się piknik patriotyczny, który potrwa do godz. 16:00. Podczas pikniku na mieszkańców czekać będą:

- biało-czerwona fotobudka,
- pokaz sprzętu służb mundurowych,
- degustacja potraw z grilla przygotowana przez Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP,
- gra miejska przygotowana przez toruński hufiec Związku Harcerstwa Polskiego,
- niepodległościowe warsztaty plastyczne w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka.

Nie zabraknie występów scenicznych na Rynku Nowomiejskim, a wśród (w samo południe) - Niepodległa do hymnu! – czyli wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. 15 minut później, odbędzie się półgodzinny koncert piosenek z okresu 20-lecia międzywojennego w wykonaniu aktorów Teatru Baj Pomorski, o godzinie 14:00 – ponad godzinny występ nienaDĘTEJ Orkiestry OSP Aleksandrów Kujawski, a o 15:30-16:00 - spektakl teatru historycznego „Jak Toruń w ręce Polski przeszedł", przygotowany przez CK Zamek Krzyżacki.

11 listopada odbędą się też: o godz. 11:40 -  złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera, 12:30 - uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym na pl. św. Katarzyny, godzinę później – o godz. 13:30 - przemarsz pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego z udziałem husarii, gdzie o 14:00 - odbędzie się uroczystość.

Piknik „Służymy Niepodległej” - zaprasza Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia

- Będzie to doskonała okazja żeby po raz kolejny poznać współczesne Wojsko Polskie. W programie toruńskiego pikniku jest m. in. prezentacja sprzętu wojskowego (ponad 40 jednostek), występ orkiestry wojskowej, żołnierska grochówka oraz wiele innych atrakcji - zachęca kpt. Agnieszka Śmiechowska, oficer prasowy CSAiU Toruń.

Podczas pikniku będzie można zobaczyć zasadniczy sprzęt jakim dysponuje CSAiU, a także zaprezentowany zostanie sprzęt z jednostek województwa kujawsko-pomorskiego, m.in. z:

- 2. pułku inżynieryjnego z Inowrocławia,
- 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Będzie można także pozyskać informacje o służbie wojskowej od przedstawicieli ww. jednostek wojskowych oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień z Torunia, które wystawią punkty promocyjno-informacyjne.

- Na pikniku nie zabraknie także występów artystycznych oraz konkursów i zabaw dla najmłodszych, które zapewni Klub Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Każdy uczestnik pikniku będzie mógł skosztować prawdziwej wojskowej grochówki. Zachęcamy wszystkich do wspólnego świętowania 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę! Zapraszamy serdecznie do CSAiU, ul. Sobieskiego 36, dnia 10 listopada w godzinach 11.00 - 17.00 - przekazuje kapitan Agnieszka Śmiechowska.