14 listopada: Duża akcja policji w całym kraju. Posypią się mandaty!

2019-11-14 10:46 KM
14 listopada: Wielka akcja policji w całym kraju. Posypią się mandaty?
Autor: KMP w Toruniu Duża akcja policji w całej Polsce! Co tym razem sprawdzają policjanci?

Ważne informacje dla kierowców nie tylko z Torunia i okolic. 14 listopada w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Służby będą rzecz jasna zwracać uwagę na wszystkie zachowania niezgodne z prawem.

- W ramach realizowanych już po raz jedenasty w tym roku działań o zasięgu ogólnopolskim funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i użytkowników rowerów. Szczególną opieką zostaną objęte przejścia dla pieszych oraz przejazdy dla rowerzystów usytuowane na ruchliwych drogach oraz takie, na których doszło do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego - przekazują przedstawiciele KGP w specjalnym komunikacie.

Służby podkreślają, że bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych jest obecnie na wyższym poziomie niż w roku ubiegłym. Obydwie grupy uczestników ruchu drogowego brały udział w mniejszej liczbie wypadków - a co za tym idzie mniej osób zostało rannych a co najważniejsze, mniej poniosło śmierć.

- Mimo wszystko należy przypomnieć, że piesi to grupa niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami. Na uwagę zasługuje fakt, iż znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych, a przecież w swej istocie przejścia dla pieszych powinny gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni - informują policjanci.

Akcja policji 14 listopada. Funkcjonariusze przypominają o odblaskach

- Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego / rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania - piszą w komunikacie przedstawiciele KGP Policji.

Ponadto, ze względu na porę roku, dni stają się coraz krótsze - wcześniej robi się ciemno. Dlatego też szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy zadbać o bycie widocznym na drodze.

Redakcja ESKA INFO Toruń przyłącza się do apeli policjantów. W czwartek na terenie Torunia, powiatu toruńskiego i okolic będzie można spotkać patrole, które będą przypominać o ważnych kwestiach, związanych z bezpieczeństwem.