Warto tam być!

21. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki zaprasza! Program, motyw, plan wydarzeń

2023-04-22 5:35

21. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki rozpoczyna się w sobotę (22 kwietnia 2023 r.) i potrwa trzy dni. Jaki jest motyw przewodni i jakie imprezy zaplanowali organizatorzy? Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu zapewniają, że będzie się działo!

W tę sobotę (22 kwietnia 2023 r.) rusza 21. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, który tym razem odbywa się pod hasłem "Pięć wieków po Koperniku". Organizatorzy przekonują, że w programie znalazło się ponad 100 fantastycznych, naukowych wydarzeń podzielone na bloki tematyczne, dopasowane do wieku i zainteresowań. Imprezy odbędą się w kilku miejscach na terenie miasta: na Kampusie UMK, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz na toruńskiej Starówce.

21. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. Organizatorzy o idei

- Ideą Festiwalu jest popularyzacja nauki i sztuki wśród mieszkańców miasta i regionu. Aktywny udział w imprezie biorą nie tylko pracownicy uniwersyteccy, ale także przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw oraz instytucji, którzy w przystępny sposób prezentują osiągnięcia naukowe lub artystyczne. W ciągu trzech dni festiwalowi goście mogą poznać od kuchni miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych, artystów - czytamy w opisie imprezy. Ostatnią dekadę kwietnia warto spędzić w grodzie Kopernika, ponieważ organizatorzy mają spory wachlarz atrakcji do zaproponowania.

Program 21. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Plan wydarzeń

Przez trzy dni będzie można obserwować, ale również aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach, które odbywać się będą w ramach festiwalu. Organizatorzy zapraszają na stronę główną imprezy, gdzie można stworzyć swój własny plan. Inauguracja nastąpi w sobotę, o godzinie 18:00 na Auli UMK w Toruniu. Otwarcie Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki będzie prawdziwą muzyczną ucztą. Publiczność zobaczy "Zemstę nietoperza". Szczegółowy program został zamieszczony w tym miejscu. Jednym z głównych bohaterów będzie rzecz jasna Mikołaj Kopernik, którego 550. rocznicę urodzin świętujemy przez cały 2023 rok.

Spośród blisko 100 wydarzeń, które znalazły się w programie, wiele z nich w niezwykle atrakcyjny sposób nawiązuje do przewodniego hasła - odnajdziemy je w niemal wszystkich blokach i strefach Festiwalu. Tak jest m.in. w przypadku bloku "Jaskinia mądrości", w którym spodziewać się możemy cyklu krótkich wykładów popularnonaukowych, w planach są również zajęcia przygotowane przez chemików – dzieci zastanowią się, co robił mały Kopernik, gdy padał deszcz. Licealiści spróbują wykreować filmowy kosmos, a następnie przyjrzą się ziemskiej hydrosferze okiem satelity, chętnych w każdym wieku czeka zaś turniej zagadek "Logika u Kopernika", zaplanowany w formacie telewizyjnego quizu "Postaw na milion".

Poznamy Kopernika jako prawnika, chemicy nawiążą do dzieła "O obrotach sfer niebieskich", a matematycy sprawdzą, jakie gotyckie ornamenty kryje fasada domu astronoma. Młodzież zaprojektuje wielkoformatowy szablon z wizerunkiem Kopernika w nurcie street artu, a całe rodziny wezmą udział w terenowej grze, w której poszukiwać będą zaginionego rękopisu Kopernika. Astronomowie opowiedzą zgromadzonym o nowych planetach - uczestnicy zastanowią się, czy spodobałyby się Kopernikowi.

Sonda
Jak często jeździsz na festiwale?
Krzysztof Jackowski mówi o tym jak będzie rok 2023 dla mieszkańców Torunia

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki