75. urodziny UMK w Toruniu. Uczelnia podsumowała gorący okres

2020-02-21 8:59 KM
75. urodziny UMK w Toruniu. Ostatni rok pełen zmian
Autor: Andrzej Romański / umk.pl 75. urodziny UMK w Toruniu. Ostatni rok pełen zmian

19 lutego to bardzo ważna data dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tego dnia uczelnia świętuje urodziny swojego patrona. W 2020 roku przy okazji uroczystości, władze podsumowały bardzo ciężki rok i podkreślały wagę zmian, jakie zaszły ostatnimi czasy na UMK. Nie zabrakło rzecz jasna słów podziękowań i zapowiedzi kolejnych działań.

Powiedzieć, że ostatni rok dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika był intensywny to nic nie powiedzieć. O ogromnym sukcesie, jakim z pewnością było uzyskanie przez UMK statusu uczelni badawczej pisaliśmy TUTAJ. W kwietniu 2019 roku pojawił się także nowy statut, w którym zawarto dwie bardzo ważne zmiany.

Nowości czekały rzecz jasna studentów. Kierunki na UMK zostały podzielone według dyscyplin naukowych. Tym sposobem - dla przykładu studenci dziennikarstwa podlegają teraz pod nowo powstały Wydział Filozofii i Nauk Społecznych, a nie Politologii i Studiów Międzynarodowych (który funkcjonuje obecnie jako Wydział Nauk O Bezpieczeństwie). Powstały również Szkoły Doktorskie, jako osobne jednostki, w których dziś znajduje się 88 osób

Pojawiły się też nowe kierunki, długo wyczekiwane psychologia i weterynaria. 

- Dzisiejsze Święto Uniwersytetu jest ostatnim, w którym biorę udział jako rektor, za niespełna miesiąc wybrany zostanie mój następca. Wielokrotnie jeszcze będę miał okazję, by podziękować wszystkim, z którymi współpracowałem w ciągu ośmiu lat kadencji rektora, a wcześniej dwukrotnie prorektora i dziekana. W sumie we władzach UMK przepracowałem 21 lat. Dziś chcę wraz z całą społecznością naszego Uniwersytetu i jego licznymi przyjaciółmi wyrazić dumę z pozycji i osiągnięć Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jednego z najlepszych i najszybciej rozwijających się uniwersytetów w Polsce - powiedział podczas swojego wystąpienia rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn, cytowany przez portal Radia ESKA Toruń.

Już niebawem poznamy nazwisko nowego rektora UMK w Toruniu. Wygląda na to, że najpoważniejszym kandydatem na to stanowisko jest prof. Andrzej Sokala z Wydziału Prawa i Administracji.

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu studiuje obecnie 20 692 studentów, w tym 633 obcokrajowców. UMK tworzy 16 wydziałów (13 w Toruniu i trzy w Bydgoszczy), na których znajduje się 112 kierunków studiów.

Więcej na temat święta uczelni przeczytacie TUTAJ.

Mistrzostwa jedzenia pączków na czas w Krakowie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.