Adam przywłaszczył sobie monety warte fortunę? Pracownik muzeum z ciężkimi zarzutami

2022-06-23 13:00
Adam przywłaszczył sobie monety warte fortunę? Pracownik muzeum z ciężkimi zarzutami
Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Adam przywłaszczył sobie monety warte fortunę? Pracownik muzeum z ciężkimi zarzutami

Toruń: Prokuratura Okręgowa w Toruniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Adamowi M., pracownikowi Muzeum Okręgowego, który przywłaszczył sobie kilkusetletnie monety. Ich wartość to ok. 1,5 mln zł. - Grozi mu od roku do 15 lat więzienia - podała Polska Agencja Prasowa, powołująca się na rzecznika prasowego PO.

Adam M. był pracownikiem Działu Historii i Dziejów Miasta Torunia Muzeum Okręgowego w Toruniu. Od 1998 roku ponosił odpowiedzialność materialną za zbiory muzeum m.in. zbiory numizmatyczne. Miał dostęp do pomieszczeń, w których znajdowały się kilkusetletnie monety. - W okresie od 30 czerwca 2008 roku do 1 lutego 2017 roku Adam M., działając w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, przywłaszczył sobie powierzone mu eksponaty numizmatyczne stanowiące dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury w postaci: 52 monet z okresu od XVI wieku do XIX wieku na szkodę Toruńskiego Towarzystwa Naukowego oraz 142 monet z okresu od XVI wieku do XIX wieku na szkodę Muzeum Okręgowego w Toruniu o łącznej wartości ok. 1,46 mln zł. Z popełnienia przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu - przekazał rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Toruniu Andrzej Kukawski, cytowany przez PAP.

Czytaj też: Dwaj pedofile zatrzymani w Toruniu. Polowali na małe dziewczynki. "Chciałem nauczyć je, jak to jest"

Drogocenne monety i akt oskarżenia przeciwko dwóm torunianom

Akt oskarżenia obejmuje także działalność Andrzeja R., który prowadził sklep numizmatyczny na toruńskiej Starówce. - Nabył on od Adama M. przywłaszczone przez niego monety, mając świadomość ich przestępnego uzyskania i czyniąc sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu, a następnie wprowadzał je do obrotu krajowego, jak i zagranicznego - wyjaśnia prokurator Kukawski, cytowany przez dziennikarza Polskiej Agencji Prasowej.

- Monety te były wystawiane na aukcjach zagranicznych, głównie na terenie Niemiec i Wielkiej Brytanii, a także oddawane w komis, oferowane w Internecie oraz wywożone za zagranicę. Między innymi, Andrzej R., w roku 2015, bez pozwolenia wywiózł do Republiki Federalnej Niemiec 3 zabytkowe monety - wskazał prokurator Kukawski.

Prokuratura z Torunia oskarża. Monety odzyskane, ale nie wszystkie

Jak wskazał w komunikacie prokuratury Kukawski, dotychczas udało się odzyskać i zwrócić Muzeum Okręgowemu 59 monet. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadal prowadzi działania w celu odzyskania kolejnych 16 ujawnionych i zidentyfikowanych monet, które znajdują się poza granicami Polski. Biegły ocenił, że zagarnięte mienie stanowiło dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury. Na skutek podjętych działań zdołano dotąd odzyskać i zwrócić Muzeum Okręgowemu w Toruniu 59 monet. Nadal prowadzone są działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w celu odzyskania kolejnych 16 ujawnionych i zidentyfikowanych monet, ale znajdujących się poza granicami Polski. Z uzyskanej w śledztwie opinii biegłego jednoznacznie wynika, że zagarnięte mienie stanowiło dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury.

Adam M. przyznał się podczas przesłuchania do zarzucanego czynu. Andrzej R. nie przyznał się do zarzutów, podając "niezgodne z ustalonym stanem faktycznym okoliczności bądź odmawiając w ogóle składania wyjaśnień". Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze od 1 roku do 15 lat.

Sonda
Czy kary za kradzieże powinny być surowsze?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE