Brawo!

Brązowy medal dla Torunia po 20 latach posuchy! Największy sukces w karierze Oli

2023-02-06 14:35

Ola codziennie rano chodzi do X LO w Toruniu. Potem każdego dnia ćwiczy pchnięcia szpadą. Teraz przyszedł czas na jej największy sukces. 17-letnia dziewczyna została brązową medalistką Mistrzostw Polski Juniorów do lat 20.

Przed erą smartfonów i komputerów prawie każdy chciał być jak legendarny Michał Wołodyjowski. To ten, który powalił Bohuna. Kiedyś Toruń był miastem, gdzie dzieci umiały władać biała bronią. Sukcesów dawno jednak nie było. Teraz w Mielcu odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 20 w Szpadzie. Wzięły w nich zawodniczki z toruńskiej szkoły szermierki. Najlepiej wypadła Aleksandra Szymańska. Indywidualnie zdobyła brązowy medal.

Ola z Torunia medalistką! To owoc ciężkiej pracy

Ola ma 17 lat. Szpadą tnie już 9 lat. Trenuje pięć razy w tygodniu, minimum po 2 godziny dziennie. Przed treningami uczy się w klasie matematyczno-fizyczno-informatycznej w X LO. W karierze zawodniczki Toruńskiej Szkoły Szermierki to największy dotychczasowy sukces. Aleksandra aktualnie startuje w niższej kategorii wiekowej, tj. juniorze młodszym. Dla Torunia to pierwszy od ponad 20 lat medal na MPJ w spadzie. Serdecznie gratulujemy zawodniczce i trenerom! Pod tekstem prezentujemy skromną galerię z Mielca.

Szpada charakterystyka:

  • jedna z trzech broni w szermierce: szpada, szabla, floret (w Toruniu jest szpada i floret);
  • broń kolna - pchnięcia;
  • obszar trafienia - całe ciało;
  • punktowane trafienia pojedyncze i obopólne - punkt zdobywa jedna strona lub obie;
  • brak konwencji;
  • walki do 15 punktów, zwycięża ten kto pierwszy zdobędzie 15 punktów lub skończy się czas;
  • walki w 3 rundach po 3 min;
  • przy remisie na koniec - walka w priorytecie, po losowaniu jeden z zawodników ma priorytet, jeżeli przeciwnik nie zdobędzie samodzielnie punktu, ten z priorytetem wygrywa, wygrywa również gdy trafi samodzielnie.

Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!

Sonda
Kibicujesz sportowcom?
Zdalne treningi szermierki w Koniczynce