Deszczowa aura sparaliżowała drogi. Aż 40 kolizji na terenie powiatu!

2019-09-11 8:19 AG
Zderzenie osobówki z autobusem PKS w Sicienku! Dwie osoby poszkodowane [ZDJĘCIA]
Autor: OSP Wojnowo zdjęcie ilustracyjne

Deszczowy dzień dał się we znaki strażakom oraz policjantom, który byli wzywani do 40 kolizji na terenie naszego powiatu. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa dla wszystkich kierowców.

Nasz region nawiedziły opady deszczu. Jazda w takich warunkach przerosła umiejętności wielu kierowców. Efektem nieuwagi i niestosowania się do przepisów było 40 kolizji do jakich doszło wczoraj na drogach powiatu.

W dużej mierze ich przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Aura wpływa na naszą koncentrację i zdolność do szybkich reakcji dlatego policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa dla wszystkich kierowców:

  • podczas jazdy w ulewnym deszczu lub burzy zwolnij i upewnij się, że masz włączone światła
  • zachowuj bezpieczną (większą niż przy dobrych warunkach atmosferycznych) odległość od pojazdów, które jadą przed tobą. Mokra nawierzchnia zawsze oznacza dłuższą drogę hamowania
  • unikaj poruszania się blisko krawężnika jezdni. Tam zbiera się najwięcej wody i powstają głębokie kałuże. Mogą one skrywać ubytki w nawierzchni. Wjeżdżając w nie narażamy się na uszkodzenie zawieszenia.
  • pamiętaj o tym, że wjeżdżając w kałuże na skraju drogi, możemy ochlapać pieszych idących chodnikiem lub poboczem.
  • w czasie deszczu intensywniej parują szyby od wewnątrz. Pamiętaj o włączeniu nawiewu i skierowaniem go na szyby. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, możemy też lekko uchylić któreś z okien.
  • podczas intensywnych opadów deszczu, kiedy widoczność jest zbyt mała a wycieraczki nie nadążają ze zbieraniem wody z przedniej szyby, zjedź na pobocze i zatrzymaj się
  • upewnij się, że miejsce postoju jest bezpieczne (nie należy wybierać miejsc pod drzewami czy liniami wysokiego napięcia – wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne).
  • podczas postoju włącz światła awaryjne.
  • unikaj zalanych wodą dróg (w szczególności pod wiaduktami lub w naturalnych obniżeniach terenu). Zdarza się, że intensywny opad „wypycha” i odsłania włazy kanałów burzowych, których zadaniem jest odprowadzeni nadmiaru w ody z jezdni. Taki odkryty kanał jest często przykryty wodą, więc nie widać jego wlotu.